Reklama
aplikuj.pl

Interaktywna mapa pokazuje, jak może wyglądać Ziemia w 2050 roku

Ziemia oraz zamieszkująca ją ludzkość mierzą się z nieuniknionymi konsekwencjami płynącymi z tytułu zmian klimatycznych. Niestety, nowa interaktywna mapa ukazująca wizję 2050 roku nie jest w tym przypadku zbyt optymistyczna.

Powstałe narzędzie dotyczy prognoz związanych z wpływem zmian klimatycznych i rozwojem przemysłu na kondycję naszej planety. Mapa wykorzystuje między innymi zdjęcia satelitarne, które w połączeniu z innymi danymi zapewniają wgląd w zmiany na Ziemi, do jakich mogłoby dojść do 2050 roku.

Czytaj też: Ziemia może ocieplać się tak szybko, że przekroczyliśmy „punkt bez powrotu”

Interaktywne narzędzie pokazuje (dostępne w odnośniku) gdzie naturalnie występująca roślinność może zostać przekształcona w tereny rolnicze bądź zurbanizowane. Tworząc ten algorytm, jego autorzy uwzględnili takie czynniki, jak odległość do wybranych obszarów, liczba tamtejszej ludności, statystyki związane z poziomem rozwoju ekonomicznego oraz dane obejmujące kwestie bioklimatyczne i geofizyczne.

Jak nietrudno się domyślić, mapa pokazuje, że pomiędzy ostatnimi latami a 2050 rokiem dojdzie do poważnych zmian w zakresie postępującego rolnictwa i rozwoju obszarów miejskich.

Ziemia w 2050 roku będzie jeszcze bardziej zurbanizowana, szczególnie na wybrzeżach

Zrozumienie, jak zmienił się nasz świat, może zapewnić wgląd w budowanie bardziej zrównoważonej i dostatniej przyszłości. […] Analizując historyczne dane dotyczące globalnego pokrycia terenu i obserwując zmiany w czasie, możemy dokonywać fundamentalnych przewidywań i prognozować wzorce rozwoju na przyszłość.

Esri

Czytaj też: Ziemia była trafiana przez ogromne kosmiczne skały co 15 milionów lat. Zjawisko to miało miejsce przed miliardami lat

Jeśli chodzi o obszary przybrzeżne, to te będą w szczególnie wysokim stopniu narażone na zmiany. Jest to dodatkowo niepokojące, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że NASA przewiduje, jakoby w kolejnych dekadach zalewanie wybrzeży mogło stać się nieodłącznym elementem życia na Ziemi. Przyczyną tego zjawiska będzie nie tylko oddziaływanie ludzi na klimat, ale także zmiany w „chybotaniu” Księżyca.