Reklama
aplikuj.pl

Rozpoznawanie twarzy umożliwiło jego zatrzymanie. Prokuratura nie chce uznać takich dowodów

si

Michael Peterson Jr był jednym z uczestników protestów na Lafayette Square, których udało się zatrzymać dzięki technologii rozpoznawania twarzy. Prokuratorzy federalni w Waszyngtonie złożyli jednak wniosek o oddalenie zarzutów.

Peterson Jr został zatrzymany między innymi w związku z oskarżeniami o napaść na policjantów rozpędzających demonstrantów na Lafayette Square. Ich protest był związany ze śmiercią Geroge’a Floyda, a oskarżony miał rzekomo uderzyć w twarz jednego z funkcjonariuszy oraz stawiać czynny opór wobec innych policjantów.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja zmieni obsługę prawną? Polska kancelaria skorzysta z platformy AQUILA

Mężczyzna został aresztowany kilka dni później. Było to możliwe po tym, jak śledczy odnaleźli jego zdjęcie na Twitterze, a następnie „przepuścili” przez system NCRFRILS, który zaproponował potencjalne dopasowania. Od 2019 roku urządzenie to zostało użyte ponad 12 tysięcy razy i zawierało bazę danych obejmującą 1,4 miliona osób. Korzystało z niego kilkanaście lokalnych departamentów i agencji federalnych.

Rozpoznawanie twarzy za pomocą systemu NCRFRILS było wykorzystywane od 2019 roku

Używanie NCRFRILS budziło ogromne kontrowersje, dlatego liczne organizacje nawoływały do zaprzestania tego procederu. Program został więc zakończony, a władze stanu Wirginia uchwaliły niezwykle surowe prawa, dzięki czemu technologia rozpoznawania twarzy doczekała się licznych ograniczeń. Ustawa weszła w życie 1 lipca.

Czytaj też: Natura podwójnie zainspirowała naukowców do stworzenia tego robotycznego węża

Biuro prokuratora USA w Waszyngtonie nie podało powodu złożenia wniosku o oddalenie sprawy, a biuro odmówiło komentarza. Wiadomo jednak, że adwokat Petersona kilka dni wcześniej złożył wniosek o odrzucenie identyfikacji jego klienta przez NCRFRILS. Glenn F Ivey argumentował swój wniosek faktem, że skuteczność oprogramowania do rozpoznawania twarzy nie została udowodniona naukowo i ma ono skłonność do błędnej identyfikacji osób czarnoskórych.