Reklama
aplikuj.pl

Pamięć zasilana powietrzem może pomagać w kontrolowaniu robotów

Zespół naukowców z UC Riverside stworzył zasilaną powietrzem pamięć. Z artykułu opublikowanego na łamach PLOS ONE wynika, że takie rozwiązanie mogłoby pomóc w sterowaniu tzw. miękkimi robotami.

Miękkie roboty wykorzystują powietrze pod ciśnieniem do poruszania miękkimi, gumowymi kończynami i są szczególnie przydatne w wykonywaniu precyzyjnych zadań. Są również powszechnie wykorzystywane do interakcji z ludźmi. Problemem jest jednak elektronika, która powoduje, że koszty, rozmiary i zapotrzebowanie energetyczne robotów stają się bardzo wysokie.

Czytaj też: Robot, który zachwyca szybkością i zwinnością. Świat zwierząt po raz kolejny zainspirował naukowców

Zespół badawczy wykorzystał w tym przypadku zaworów mikroprzepływowych zamiast tranzystorów elektronicznych. Zostały one pierwotnie zaprojektowane do kontrolowania przepływu cieczy na chipach mikroprzepływowych, ale mogą również służyć do kontrolowania przepływu powietrza.

Korzystając z tego rozwiązania zespół stworzył 8-bitowy układ zdolny do sterowania większymi i szybciej poruszającymi się miękkimi robotami. Palce maszyny rozkładają się, gdy mają kontakt z wysokim ciśnieniem – kurczą się natomiast w warunkach próżni. Modyfikując te parametry, badacze sprawiali, że robot grał nuty, akordy, a nawet odgrywał całą piosenkę. Możecie się o tym przekonać oglądając powyższy film.

Pamięć zasilana powietrzem mogłaby być wykorzystywana do sterowania miękkimi robotami

System ten mógłby być wykorzystywany do obsługi innych robotów. Zrobienie tego wymagałoby jedynie baterii zasilających, które zapewnią warunki próżni. Dzięki brakowi dodatkowego ciśnienia usuwa się ryzyko wystąpienia w układzie nadciśnienia, co mogłoby doprowadzić do gwałtownej awarii robota lub całego systemu sterującego.