Reklama
aplikuj.pl

Znaleźli cmentarzysko skamieniałości. W odkryciu pomogło Google Earth

Neville i Sally Hollingworth to para amatorów, którzy spróbowali swoich sił w paleontologii. Efekty ich wysiłków okazały się naprawdę imponujące: znaleźli bowiem cmentarzysko skamieniałości sprzed 167 milionów lat.

Analizy setek próbek z okresu środkowej jury (174 do 164 milionów lat temu) mogą być kluczowe dla rozpoczęcia badań, które wcześniej nie miały racji bytu ze względu na niedostateczną liczbę znanych nauce skamieniałości.

Czytaj też: Te skamieniałości mogą wyjaśnić sekrety związane z pochodzeniem pierwszych zwierząt

Co ciekawe, Hollingworthowie natrafili na teren pokryty skamieniałościami w dość przypadkowych okolicznościach. Prowadzili bowiem badania związane z kwestiami geologicznymi. Ich uwagę zwrócił niewielkich rozmiarów kamieniołom, widoczny z perspektywy Google Earth. W związku z tym badacze skontaktowali się z kierownikiem budowy, aby uzyskać zgodę na własnoręczne sprawdzenie tego miejsca.

Skamieniałości znalezione za pośrednictwem Google Earth liczą około 167 milionów lat

Wtedy też miały miejsce przełomowe wydarzenia. Geolodzy zauważyli, że dół kamieniołomu jest pokryty gliną, w której zachowały się szczątki. Wśród nich znalazły się między innymi liliowce, lilie morskie, rozgwiazdy czy wężowidła. Co ciekawe, wszystko wskazuje na to, że zwierzęta poniosły stosunkowo szybką śmierć. Być może zginęły na skutek podwodnego osuwiska, które pogrzebało je żywcem. Z tego względu naukowcy porównują miejsce odkrycia do jurajskich Pompejów.

Czytaj też: Dlaczego wyginęły średniej wielkości drapieżniki? Paleontolodzy winą obarczają tyranozaury

Ważne w kontekście odkrycia jest również to, że amatorzy paleontologii natrafili zarówno na młode, jak i dorosłe osobniki. Dzięki temu naukowcy będą w stanie lepiej poznać kolejne stadia rozwoju tych zwierząt. Wśród nich znalazła się nawet rozgwiazda i odrastającym, samoregenerującym się ramieniem.