Reklama
aplikuj.pl

Łazik Perseverance rozpoczyna poszukiwania życia na Marsie. Pierwsze wyniki powinny być dostępne już wkrótce

NASA ma zamiar na dobre rozpocząć poszukiwania potencjalnych oznak życia występującego obecnie lub w przeszłości na Czerwonej Planecie. W związku z tym na podbój Marsa rusza łazik Perseverance.

Zarówno sześciokołowy pojazd, jak i helikopter Ingenuity, który ma z nim współpracować, znajdują się na miejscu od lutego. W ostatnich miesiącach oba urządzenia wykonywały testy swoich instrumentów. NASA co jakiś czas chwaliła się kolejnymi osiągnięciami, między innymi zdjęciami wykonanymi przez łazik oraz nagraniami z kolejnych przelotów historycznego marsjańskiego helikoptera.

Czytaj też: Pył, chmury i tlen. Sonda Hope wykonała kolejne zdjęcia Marsa

Co ciekawe, Perseverance jest piątym naziemnym pojazdem, który NASA wysłała na Marsa od 1997 roku. Misja łazika ma trwać co najmniej jeden marsjański rok, czyli 687 ziemskich dni. W grę wchodzi jednak jej przedłużenie – taka opcja wydaje się bardzo prawdopodobna, szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę poprzednie przedłużenia związane z łazikami Opportunity czy Curiosity.

Łazik Perseverance znajduje się na powierzchni Marsa od lutego

Mike Shanahan z Liberty Science Center studzi jednak nastroje związane z odkryciem potencjalnego życia na Marsie. Jego zdaniem optymistyczny scenariusz zakłada, iż na miejscu zostaną znalezione skamieniałe pozostałości mikroorganizmów. Z drugiej strony, w ostatnich tygodniach Curiosity dostarczył informacji sugerujących, że na Czerwonej Planecie znajdują się nieznane źródła metanu. Gaz ten, na Ziemi wiązany z obecnością życie, może stanowić oznakę istnienia żywych organizmów na Marsie.

Czytaj też: Perseverance rozdzielił dwutlenek węgla. To może być prawdziwy przełom

Zanim próbki zebrane przez Perseverance znajdą się na Ziemi minie jeszcze wiele lat. Rozpoczęcie poszukiwań ma bowiem stanowić dopiero pierwszy z trzech zaplanowanych kroków. W okolicach 2028 roku na Czerwoną Planetę powinien trafić lądownik, który zbliży się do łazika Perseverance i odbierze od niego zebrane elementy. Następnie wzniesie się w kierunku marsjańskiej orbity, gdzie będzie na niego czekał statek, który skieruje się w stronę Ziemi.