Reklama
aplikuj.pl

Pierwsza taka egzoplaneta otoczona przez pył. Kiedyś powstanie z niego księżyc

Astronomowie obserwujący egzoplanetę PDS 70c natrafili na otaczający ją obłok złożony z pyłu i gazu. Cała ta materia może w przyszłości doprowadzić do powstania księżyca, tak jak to miało miejsce w przypadku Ziemi i i jej naturalnego satelity.

Całe to kosmiczne zamieszanie ma miejsce na terenie układu tworzonego przez gwiazdę PDS 70. Jest on oddalony o 400 lat świetlnych od naszej planety, a jego obserwacje były prowadzone przez astronomów z Europejskiego Obserwatorium Południowego, którzy korzystali z tzw. Bardzo Dużego Teleskopu.

Czytaj też: Pobliska egzoplaneta zawiera w atmosferze cząsteczkę powszechną na Ziemi

Nasze obserwacje z wykorzystaniem teleskopu ALMA zostały przeprowadzone w tak doskonałej rozdzielczości, że mogliśmy wyraźnie zidentyfikować, iż dysk jest związany z planetą i po raz pierwszy byliśmy w stanie określić jego rozmiar

Myriam Benisty

Egzoplaneta PDS 70c jest otoczona przez pył, który mógłby utworzyć 3 ziemskie księżyce

Co ciekawe, gwiazda PDS 70 ma około 5,4 mln lat, a więc jest naprawdę młodym obiektem. Wystarczy wspomnieć, że Słońce ma mniej więcej 4,6 mld lat. Dokładne ustalenia na temat tego ciała niebieskiego oraz innych tworzących cały układ są dostępne na łamach The Astrophysical Journal Letters.

Czytaj też: Jak wyglądał Księżyc oczami Buzza Aldrina? Internetowy artysta ukazał jego perspektywę

Wiedza o istnieniu pyłu wokół PDS 70c sięga 2006 roku, jednak wtedy astronomowie nie dysponowali sprzętem, który umożliwiłby im przeprowadzenie dokładnych obserwacji. Teraz, dzięki użyciu teleskopu ALMA, badacze mogli mu się dobrze przyjrzeć. Ocenili między innymi, że ilość dostępnego pyłu jest wystarczająca, aby powstały z niego trzy ziemskie księżyce. Poza PDS 70c w skład tego układu wchodzi też PDS 70b. Astronomowie porównują te obiekty do pary Jowisz-Saturn znanej z Układu Słonecznego.