Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatora XPG Vento Pro 120 PWM

test XPG Vento Pro 120 PWM, recenzja XPG Vento Pro 120 PWM, opinia XPG Vento Pro 120 PWM

XPG Vento Pro 120 PWM to wentylatory, które reklamują się jako jedne z najwydajniejszych na rynku. Czy testy to potwierdzą?

Wygląd i specyfikacja XPG Vento Pro 120 PWM

Wentylator otrzymałem wraz z śrubkami oraz kablem przedłużającym. Nie ma żadnych innych dodatków. Gwarancja wynosi 5 lat.

XPG Vento Pro 120 PWM nie wygląda jakoś wyjątkowo świetnie. Czarna ramka z szarym rotorem jest po prostu przeciętna. W obudowie całość raczej zniknie i nie będzie zbytnio się wyróżniała.

120 mm śmigło ma maksymalne obroty równe 2150 RPM. Wtedy też przepływ powietrza wynosi 75 CFM, ciśnienie 3,15 mmH2O, a głośność 28 dBA. Minimalne obroty to 900 RPM w trybie PWM oraz 450 RPM w trybie DC. Z wentylatora wychodzi kabel 4 pin PWM z końcówką męską i żeńską. Wraz z przedłużaczem ma on długość 620 mm.

Czytaj też: Test chłodzenia Noctua NH-U12S Redux

XPG Vento Pro 120 PWM został stworzony wraz Nidec i wykorzystano tutaj technologię Gentle Typhoon. Zastosowano też podwójne łożysko o wysokiej precyzji. Warto też zwrócić uwagę na specjalną konstrukcję silnika oraz jego mocowania, które mają tłumić i ograniczać drgania. Także same łopatki zostały tak zaprojektowane, aby redukować powstający hałas. Na bokach znajdziecie też antywibracyjne podkładki. MTBF śmigła to 250 000 godzin przy 25°C

Metodologia testów

  1. W testach użyłem anemometru Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierza Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator umieściłem w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został zainstalowałem anemometr. Wyniki odczytałem po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbył się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy XPG Vento Pro 120 PWM

Wyniki są znakomite. Na maksymalnych obrotach wentylatorów znajduje się w czołówce. Jest on głośny, ale nie jest aż tak jak konkurencja. Na 1200 RPM jest on bardzo cichy, a wyniki nadal są bardzo dobre jak na 120 mm wentylator. Na 900 RPM nie usłyszycie śmigła, a wyniki ciągle utrzymują się na dobrym poziomie względem konkurencji.

Czytaj też: Test chłodzenia Enermax ETS-F40-FS Silent Edition

Podsumowanie testu XPG Vento Pro 120 PWM

XPG Vento Pro 120 PWM kosztuje ok. 100 zł, więc nie jest to tania konstrukcja. Uważam jednak, że jest ona warta tej kwoty.

Wentylatory jest bardzo dobrze wykonany. Może nie wygląda jakoś świetnie, ale nie to w nim jest najważniejsze. Wyniki uzyskane w testach są znakomite, a śmigło nawet na 1200 RPM będzie bardzo ciche i stosunkowo wydajne, przynajmniej względem konkurencji. Na maksymalnych obrotach jest to TOP 3 zestawienia, więc wyniki są naprawdę świetne.

Jeśli więc szukacie cichego, wydajnego i bardzo dobrej jakości wentylatora to zdecydowanie warto rozważyć zakup testowanego modelu. XPG tutaj mnie zaskoczyło i ich śmigło jest jednym z lepszych, jakie miałem okazję testować.