Reklama

Padł nowy rekord lotu eVTOL na jednym ładowaniu

nowy rekord lotu eVTOL, rekord lotu eVTOL, lot eVTOL, rekord eVTOL

Firma Joby Aviation pochwaliła się swoim najnowszym osiągnięciem, które to obejmowało długi lot elektrycznym pionowzlotem. Tak długi, że w ramach tej próby ustanowiono nowy rekord lotu eVTOL, choć należy tutaj podkreślić, że w kabinie nie było nikogo, a w produkcyjnej wersji eVTOL Joby będzie musiał latać nawet z pięcioma pasażerami oraz ich bagażem.

Dla wielu elektryczne samoloty, czy wielkie drono-taksówki są skazane na katastrofę. W segmencie, gdzie liczy się niska waga i maksymalny zasięg, bazowanie na ciężkich i ciągle nie aż tak „pojemnych” pod kątem ładunków elektrycznych akumulatorach jest nieco problematyczne. Jednak tam, gdzie inni widzą przeszkody, pozostali widzą szanse na rozwój nowego segmentu miejskiej i elektrycznej mobilności.

Czytaj też: Elektryczne samoloty STOL dla VTOL niczym hybrydy dla BEV

Joby Aviation ustanowiła nowy rekord lotu eVTOL

Jedną z takich firm jest Joby Aviation, której elektryczny, pełnowymiarowy samolot typu eVTOL na jednym naładowaniu akumulatorów przeleciał 249 km w ciągu jednego 77-minutowego lotu, co obejmowało również pożerające całą masę energii fazy startu i lądowania w pionie. Był przy tym zdalnie pilotowany przez głównego testera firmy, który po przejściu w tryb lotu z wykorzystaniem skrzydeł, zdołał zrealizować 11 okrążeń przed lądowaniem.

Czytaj też: Wyjątkowy samolot Manta Aircraft łączy w sobie możliwości VTOL i STOL

Tego typu osiągnięcie ma być dla firmy ważnym pokazem możliwości akumulatorów, z których korzysta. W nich ogniwa bazują na katodzie 811 NMC i grafitowych anodach, a ich wytrzymałość szacuje się na ponad 10000 nominalnych cykli lotu.