Reklama

Flagowy 4 nm chipset Mediatek nadchodzi. Firma sama to zdradziła

mediatek dimensity 1200, Flagowy 4 nm chipset Mediatek nadchodzi. Firma sama to zdradziła

Im niższy proces produkcyjny, tym więcej tranzystorów można upchnąć na krzemowym półprzewodniku, a za tym idzie wyższa wydajność, energooszczędność i niższe rozmiary. Wszystkie te trzy cechy są kluczowe w telefonach, więc na 4 nm chipset Mediatek czekamy z wielką nadzieją.

4 nm chipset Mediatek jeszcze w tym roku. Zawalczy z następcą Snapdragona 888

Co ciekawe, podczas ostatniego spotkania przedstawicieli firmy z inwestorami, Mediatek między ogłoszeniami związanymi z dochodami wyjawił plany na ostatnie miesiące bieżącego roku. Wśród nich wyróżnia się zwłaszcza jedno ogłoszenie na temat nowego układu krzemowego, który będzie kolejnym flagowym SoC Mediateka, trafiając do smartfonów w cenie powyżej 520 euro, czyli 2390 zł.

Czytaj też: Steam Decka możecie rezerwować, ale kupicie go sobie dopiero za rok

To jednak tylko spekulacje jednego z analityków:

Co najważniejsze, w grę wejdzie flagowy 4 nm chipset Mediatek, co oznacza, że firma przeskoczy ze stosowanego w Dimensity 1200 6 nm procesu TSMC EUV bezpośrednio „dwa poziomy” niżej, pomijając etap 5 nm. Z niego korzysta obecnie SoC Snapdragon 888 i jego wydajniejszy wariant 888 Plus.

Czytaj też: Premiera Poco X3 GT, czyli kolejny nabytek w serii GT

Fani Qualcomma mogą jednak spać spokojnie, bo wedle plotek nadchodzi już Snapdragon 895, który również sięgnie po 4 nm proces. Innymi słowy, walka o koronę o najlepszy chipset rozpocznie się już pod koniec tego roku. Będzie ciekawie, bo z wycieków wiemy, że Snapdragon 895 będzie wyposażony w GPU Adreno 730 oraz procesor Kryo 780, który korzystając z architektury Arm v9 zaoferuje trzy rodzaje rdzeni – jeden Cortex-X2, trzy Cortex-A710 i cztery Cortex-A510.