Reklama
aplikuj.pl

Porsche przystępuje do kosmicznego wyścigu inwestując w rakietowy startup

Niemiecki producent samochodów zamierza być konkurentem dla takich firm jak Blue Origin, SpaceX i Virgin Galactic.

Porsche inwestuje w niemiecki startup rakietowy o nazwie Isar Aerospace. W przeciwieństwie do swoich konkurentów, Isar nie ma miliardowego właściciela i nie przeprowadził jeszcze startu, ale kapitał przekazany przez producenta aut ma pomóc w udoskonaleniu zautomatyzowanych procesów produkcji rakiet.

Na początku tego roku startup rozpoczął produkcję rakiety nośnej Spectrum. Zawierająca elementy drukowane za pomocą drukarki 3D rakieta została zaprojektowana do wynoszenia ładunków o wadze do 1000 kilogramów na niską orbitę okołoziemską zachowując przy tym niskie koszta produkcji. Jej dwustopniowy silnik z wielokrotnym zapłonem zapewnia elastyczność, wynosząc satelity bezpośrednio na ich trajektorię orbitalną.

Czytaj też: Nowe Porsche Cayenne Coupe osiągnęło rekord na Nurburgring

Rakieta wykorzystuje opracowany przez Isar Aerospace silnik Aquila, który działa w oparciu o połączenie lekkich węglowodorów i ciekłego tlenu, generując mniej zanieczyszczeń niż zwykłe paliwa rakietowe.

Firma nie planuje obecnie żadnych załogowych lotów kosmicznych .Zamiast tego, niemiecki startup zamierza konkurować o udział w rosnącym rynku wystrzeliwania małych i średnich satelitów, który w najbliższych latach ma się znacznie powiększyć.

Niemiecki startup może stać się konkurentem technologicznym dla innych dużych firm

W swoim oświadczeniu, Isar Aerospace poinformowała, że technologie satelitarne są coraz częściej wykorzystywane w wielu różnych branżach, w tym w sektorze motoryzacyjnym i telekomunikacyjnym, a także w inteligentnych aplikacjach rolniczych i w celu przeciwdziałania zmianom klimatu.

Porsche dodaje, że dzięki wysoce zautomatyzowanym procesom produkcyjnym firma Isar jest w stanie zaisntnieć w kosmosie w sposób bardziej ekonomiczny i elastyczny w porównaniu z przedsiębiorstwami kosmicznymi o ugruntowanej pozycji na rynku. Firma wyraża także nadzieję, że dzięki współpracy z Isar Aerospace będzie mogła wcześnie wejść w posiadanie wysoce użytecznych technologii kosmicznych.

Pierwszy start Spectrum ma nastąpić w drugiej połowie 2022 roku. Niemiecki startup ma w planach przeprowadzenie około dziesięciu startów rocznie, pozwalając firmom technologicznym na wysyłanie swoich konstelacji satelitów w kosmos za ułamek obecnej ceny.