Reklama

Jak zbudować 10-piętrowy budynek w jeden dzień?

Przypomnijmy – gdy w styczniu 2020 r. w Chinach wzrastała liczba chorych na koronawirusa, chiński rząd w nieco ponad tydzień postawił duży, specjalistyczny szpital.

Firma Broad Group to prywatne przedsiębiorstwo produkcyjne z siedzibą w Changsa w Chinach. Koncentruje się głównie na systemach klimatyzacji i oczyszczaczach powietrza. W 2009 r. firma twierdziła, że wprowadziła innowacyjny materiał budowlany wykonany ze stali nierdzewnej . Płyta, która przechodzi przez proces lutowania miedzią w temperaturze 1100 stopni Celsjusza jest ultralekka, a jednocześnie bardzo wytrzymała.

Czytaj też: Chiny produkują układy krzemowe na potęgę. Ile wyprodukowały już w 2021 roku?

Przedsiębiorstwo postanowiło wyprodukować prefabrykowane konstrukcje, które montuje się jeszcze przed placem budowy. Cała prefabrykacja odbywa się w ścisłych wymiarach, dzięki czemu każdy moduł można złożyć w dowolny kształt i bezproblemowo przewieźć. Na budowie moduły można po prostu rozpakować i zmontować przy użyciu śrub.

Montaż przeprowadzony przy użyciu trzech dźwigów trwał ponad 28 godzin, ale wymagał niewielkiego nakładu pracy, ponieważ wewnętrzne podłogi, ściany, instalacje elektryczne zostały wykonane wcześniej. Po podłączeniu wody i prądu budynek natychmiast stał się przestrzenią mieszkalną.

Budynek jest odporny na trzęsienia ziemi i tajfuny, a jego koncepcja może być zastosowana zarówno do pomieszczeń biurowych, jak i budynków mieszkalnych o wysokości nawet do 200 pięter”

– twierdzi firma.

Konstrukcje prefabrykowane nie są całkowicie nową koncepcją. Wiele państw korzystało z nich po II wojnie światowej w celu szybkiej odbudowy zniszczonych budynków.