Reklama
aplikuj.pl

Chiny wyślą dwie misje w przestrzeń kosmiczną. Projektami zajmą się uczniowie i studenci

who

Z grona ponad 500 misji zaprojektowanych przez chińskich studentów tamtejsza agencja kosmiczna ma zamiar wybrać dwie, które zostaną następnie zrealizowane.

W czerwcu 2020 roku Chińska Krajowa Agencja Kosmiczna ogłosiła konkurs, w ramach którego miały zostać wymyślone eksperymenty naukowe do zrealizowania w czasie misji Chang’e 7. Przypominamy, iż Chiny planują wystrzelić statek około 2024 roku, a w „zestawie” znajdzie się lądownik, orbiter, łazik, satelita i niewielkich rozmiarów skaczący pojazd, zdolny do eksplorowania kraterów księżycowych.

Czytaj też: Chiny zebrały księżycowe próbki, a teraz są gotowe się nimi podzielić

Łącznie chęć udziału wyraziło 578 zespołów. Ich autorzy byli w różnym wieku: 143 grupy stanowiły przedstawicieli szkół podstawowych, 206 szkół średnich, 217 uniwersytetów, a 12 – innych placówek. Wstępnie wybrano 20 projektów, które przeszły do dalszej fazy rywalizacji. Eksperymenty są bardzo zróżnicowane i obejmują między innymi wytwarzanie tlenu w przestrzeni kosmicznej, sposoby ochrony przed promieniowaniem czy wpływ Księżyca na podział komórek embrionalnych.

Chiny zamierzają wystrzelić obie misje w okolicach 2024 roku

Jakby tego było mało, Chiny na podobnych zasadach zamierzają wybrać inną misję, która również zostanie zrealizowana. Planowana na 2024 rok, ma się skupiać na pobliskiej asteroidzie zwanej Kamo’oalewa i odwiedzić kometę wchodzącą w skład pasa głównego. Statek zbierze próbki, by następnie dostarczyć je na Ziemię. W czasie realizacji zadań zajmie się on też mierzeniem zmian orbity wspomnianej asteroidy, aby zwiększyć naszą wiedzę na temat potencjalnych zagrożeń z ich strony. Głosowanie w obu przypadkach potrwa do 7 sierpnia, a do wzięcia w nim udziału potrzeba konta w WeChat oraz znajomości języka chińskiego.