Reklama
aplikuj.pl

Mikroby i światło słoneczne receptą na głód? To możliwy scenariusz

Mikroby stanowią nieodłączny element naszego życia, mimo, że nie widzimy ich gołym okiem. Ludzkość od tysięcy lat korzysta jednak z ich obecności, choćby przy produkcji piwa czy serów. W obliczu potencjalnego kryzysu żywnościowego mikroby mogłyby pomóc nam w jego zwalczaniu.

Na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America ukazał się artykuł poświęcony metodzie zaprojektowanej przez Doriana Legera z Uniwersytetu w Getyndze. Wykorzystuje ona energię słoneczną, glebę, składniki odżywcze, dwutlenek węgla i, rzecz jasna, mikroby. W ten sposób badacze są w stanie prowadzić bardziej zrównoważone i mniej obciążające dla środowiska uprawy.

Czytaj też: Naukowcy znaleźli mikroby, które są niewidoczne dla układu odpornościowego

Efektem wysiłków naukowców okazała się bogata w białko biomasa, którą przetworzono następnie na proszek wykorzystywany w formie pasz dla zwierząt, a nawet posiłków dla ludzi. Aby określić stopień wydajności proponowanej metody, autorzy badania wzięli pod uwagę konieczność wytwarzania energii elektrycznej z paneli słonecznych; elektrochemiczną produkcję substratu dla mikrobów; hodowlę mikrobów oraz przetwarzanie bogatej w białko biomasy. Następnie naukowcy porównali uzyskane wyniki z osiąganymi przez inne metody.

Mikroby mogą produkować białko znacznie wydajniej niż nawet najefektywniejsze rośliny

Rezultaty okazały się naprawdę niesamowite. Na każdy kilogram wyprodukowanego białka, mikroby zasilane energią słoneczną potrzebują jedynie 10% powierzchni ziemi wymaganej do uprawy soi. Jakby tego było mało, korzystny stosunek był widoczny nawet w północnym klimacie. gdzie poziom nasłonecznienia jest znacznie niższy. Warto mieć przy tym na uwadze, iż w grę wchodzi także znaczny spadek zużycia wody i nawozów, a uprawy mogą być prowadzone na kompletnie nierolniczych terenach, takich jak pustynie.

Czytaj też: Nowe autonomiczne roboty rolnicze. Jeden zabija chwasty, a drugi zbiera jabłka

Spodziewamy się, że mikrobiologiczne białko będzie również dobrym pomysłem na uzupełnienie naszej diety, ponieważ stanowi wysokiej jakości źródło białka składające się ze wszystkich niezbędnych aminokwasów, a także witamin i minerałów. […] Technologia ta ma potencjał, aby wspierać produkcję żywności, jednocześnie zapobiegając szkodom dla środowiska. Obecne metody rolnicze przyczyniają się do zanieczyszczania ekosystemów i wyczerpywania zasobów wody na całym świecie.

Dorian Leger