Reklama

Czy rośliny mogą chorować na nowotwory?

Nowotwór w przypadku ludzi jest stosunkowo często występującą przypadłością. Inne zwierzęta również mogą jej doświadczyć. Ale czy to samo dotyczy roślin, grzybów bądź mikroorganizmów?

U roślin nowotwory mogą mieć być związane z wieloma różnymi przyczynami. W większości przypadków winę ponoszą jednak zakażenia różnego rodzaju patogenami. Warto w tym miejscu wspomnieć o tzw. guzowatości korzeni, czyli chorobie wywoływanej przez bakterię z gatunku Agrobacterium tumefaciens. W przypadku ludzi również jest to możliwe, a za przykład niech posłuży rak szyjki macicy wywoływany przez infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego.

Czytaj też: Czy w średniowieczu chorowano na nowotwory?

Trudno jednak stwierdzić, że nowotwory u zwierząt i roślin są identyczne. O ile w naszym przypadku szczególnie groźne mogą być przerzuty prowadzące do namnażania komórek rakowych w różnych częściach organizmu, tak rośliny mają pod tym względem lepiej. Są bowiem pozbawione komórek, które krążyłyby po ich organizmach, „rozsiewając” nowotwór. Nie posiadają też narządów kluczowych dla życia i zdrowia, ponieważ mogą je łatwo zregenerować. U ludzi w zasadzie nie jest to możliwe.

Nowotwory mogą występować u roślin, choć są mniej groźne niż dla ludzi

Szczególnie interesującym przykładem wydaje się tzw. kiła kapusty. Jak nietrudno się domyślić, dotyka ona roślin z rodziny kapustowatych, a do jej rozwoju prowadzi pierwotniak z gatunku Plasmodiophora brassicae. I choć atakowane są podziemne części roślin, to negatywny wpływ dotyczy również tych nadziemnych. Pod ziemią powstają narośle, a wyżej dochodzi do zahamowania wzrostu a nawet całkowitego zamierania.

Czytaj też: W ten sposób rośliny piją wodę. Naukowcy zaobserwowali to w czasie rzeczywistym

Jeśli chodzi o inne przypadki, to warto zwrócić uwagę na tzw. czarcią miotłę, czyli tzw. potworność roślin. Do jej występowania mogą prowadzić zarówno mutacje, jak i infekcje grzybiczne, bakteryjne bądź wirusowe. Możemy więc stwierdzić, że tak, rośliny mogą chorować na nowotwory. Ich forma nie wydaje się jednak wyrokiem śmierci dla tych organizmów, tak jak często ma to miejsce w przypadku przedstawicieli naszego gatunku.