Reklama
aplikuj.pl

Niczym gąbka na radioaktywny pierwiastek, czyli filtr z tlenku grafenu

gąbka na radioaktywny pierwiastek, filtr z tlenku grafenu

W kolejnym rozdziale na temat tego, dlaczego grafen z czasem stanie się w naszym życiu tak powszechny jak aluminium, dowiedzieliśmy się o możliwości wyprodukowania filtru z tlenku grafenu. Filtru nie takiego zwyczajnego, bo działającego niczym gąbka na radioaktywny pierwiastek.

Tlenek grafenu niczym gąbka na radioaktywny pierwiastek

Naukowcy z MIT, których prace opisano w publikacji w dzienniku Advanced Materials, odkryli ciekawe właściwości nie tyle bezpośrednio grafenu, co jego tlenku, który posłużył im do stworzenia specjalnej pianki w formie filtru wielokrotnego użytku. Ten w praktyce zachowuje się jak magnes na uran, czyli radioaktywny pierwiastek, który skutecznie pochłania z wody, gdzie uran trafia z naturalnych złóż lub z odpadów z elektrowni jądrowych czy zakładów górniczych.

Czytaj też: Pierwsze na świecie spodnie z grafenu, czyli Omega Pants

W ramach testu wykazano, że pianka z tlenku grafenu tak dobrze nadaje się do oczyszczania skażonej uranem wody, że według standardów EPA ta stała się zdatna do picia w ciągu kilku godzin oczyszczania. Na dodatek nie ulega degradacji nawet pod kątem skuteczności, bo można ją wielokrotnie czyścić i ponownie używać.

Czytaj też: Pancerz z grafenu doprowadzi do rewolucji solarnej?

Sam proces wykorzystywania pianki z grafenu do oczyszczania wody wymaga oddziaływania na nią ładunkiem elektrycznym, który powoduje rozszczepienie otaczającej ją wody i uwolnienie wodoru, który zwiększa pH w okolicy. To z kolei powoduje reakcję chemiczną, która przyciąga jony uranu do powierzchni pianki, gdzie ten krystalizuje w nieznaną wcześniej formę wodorotlenku uranu. Pozbycie się go z pianki jest proste – wystarczy odwrócić ładunek elektryczny, przez co uran odczepi się od pianki.

Czytaj też: Ten beton z dodatkiem grafenu jest odporniejszy na wodę i pęknięcia

Odpowiadający za niego naukowcy uważają, że tego typu filtry z tlenku grafenu są niedrogie i mogą zostać wykorzystane na różnych etapach oczyszczania wody. Gdyby tego było mało, można je również zmodyfikować tak, aby usuwały inne zanieczyszczenia, obejmujące np. metale ciężkie.