Reklama
aplikuj.pl

Jeden katalizator i dwie metody. W ten sposób będzie można przekształcić CO2 w paliwo

Katalizatory przyspieszają reakcje chemiczne i są powszechnie stosowane między innymi w produkcji paliw. Zazwyczaj wymagają one ogromnych zbiorników, a często konieczne okazują się wysokie ciśnienie i temperatury.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda oraz SLAC National Accelerator Laboratory ogłosili, że udało im się stworzyć nowy katalizator, który działa zarówno przy użyciu ciepła, jak i elektryczności, czyli dwóch powszechnie stosowanych metod. Opracowany przez nich katalizator korzysta z atomów niklu i przyspiesza reakcję przekształcania CO2 w tlenek węgla.

Czytaj też: Turbina pływowa ważąca 680 ton rozpoczęła wytwarzanie energii

Znalezienie sposobu na przekształcenie CO2 w bardziej użyteczne substancje, takie jak metanol czy gaz ziemny, jest głównym przedmiotem badań prowadzonych w laboratorium SUNCAT. Gdyby udało się to robić na masową skalę i z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii, to taka metoda byłaby naprawdę przełomowa. Kluczowe wydaje się jednak użycie odpowiednio dostosowanych katalizatorów.

Naukowcy szukają metod na przekształcanie CO2 w mniej szkodliwe i bardziej przydatne związki

Jeden z nich, zwany NiPACN, powstał niedawno. Aktywne części katalizatora składają się z pojedynczych atomów niklu połączonych z atomami azotu, które są rozproszone w materiale opartym na węglu. Wcześniejsze badania wykazały, że NiPACN może napędzać pewne reakcje elektrochemiczne z wysoką wydajnością. Niewiadomą kwestią pozostawało to, czy można powtórzyć to w warunkach termicznych.

Czytaj też: Wnętrze Ziemi pochłania dwutlenek węgla skuteczniej niż sądzono. Wiemy, jak przebiega to zjawisko

Aby poznać odpowiedź na to pytanie, autorzy badań stworzyli niewielki reaktor, w którym katalizator miałby przyspieszać reakcje pomiędzy wodorem i dwutlenkiem węgla. Całemu procesowymi towarzyszyły wysoka temperatura i ciśnienie, dlatego badacze chcieli się przekonać, jak takie warunki wpłyną na katalizator NiPACN i czy ułatwią reakcje pomiędzy CO2 i wodorem. Okazało się, że katalizator pozostawał w dobrej kondycji, a oczekiwane od niego reakcje zachodziły z wysoką skutecznością.