Reklama
aplikuj.pl

Jak lepiej poznać Układ Słoneczny? Naukowcy analizują magnetyzm meteorytów

Pola magnetyczne zawarte w meteorytach mogą dostarczać informacji na temat powstawania tych obiektów. Naukowcy mogą zrozumieć, jaka była ich geneza oraz jak wyglądał ówczesny Układ Słoneczny.

Pierwotne meteoryty są kapsułami czasu dla materiałów powstałych na początku istnienia Układu Słonecznego. […] Aby zrozumieć fizyczną i chemiczną historię Układu Słonecznego, kluczowe jest przeanalizowanie różnych typów meteorytów o różnym pochodzeniu.

Yuki Kimura, Uniwersytet Hokkaido

Czytaj też: Znaleźli meteoryt sprzed 4,6 mld lat. To rzadki chondryt węglisty

Większość meteorytów, które wylądowały na powierzchni naszej planety, pochodzi z pasa asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Próbki te stanowią podstawy badań mających na celu zrozumienie, jak wyglądał wczesny Układ Słoneczny. Problem pojawia się, kiedy naukowcy chcą zrekonstruować wydarzenia, które rozegrały się w w większych odległościach od Ziemi, poza rzeczonym pasem.

Magnetyzm meteorytów może stanowić wskazówkę na temat wydarzeń z historii naszego układu

Artykuł dostępny na łamach The Astrophysical Journal Letters opisuje nowatorską technikę badania magnetyzacji cząstek w meteorycie Tagish Lake. Jest to meteoryt kamienny należący do chondrytów węglistych, który prawdopodobnie powstał w zimnym, zewnętrznym obszarze Układu Słonecznego.

W oparciu o tę metodę zespół Kimury dowiódł, że meteoryt Tagish Lake powstał z obiektu wywodzącego się z Pasa Kuipera, czyli obszaru, który pojawił się około 3 mld lat po uformowaniu się pierwszych minerałów Układu Słonecznego. Następnie obiekt ten trafił na swoją orbitę za sprawą narodzin Jowisza.

Czytaj też: W skład Układu Słonecznego miała wchodzić planeta Wulkan. Jej istnienie podważył Einstein

Zespół badawczy liczy, że teraz uda się zastosować tę samą technikę do badania innych obiektów. W grę wchodzą między innymi analizy asteroidy Ryugu, która nadal znajduje się na orbicie wokół Słońca. Pomóc mają badania próbek zebranych przez sondę Hayabusa 2, która wylądowała na powierzchni Ryugu. W ten sposób Kimura i jego współpracownicy zamierzają skompletować historię naszego układu.