Reklama
aplikuj.pl

Małpy są niczym ludzie. Tym razem chodzi o komunikację

zoo

Wydawać by się mogło, że ludzie są jedynym gatunkiem, który używa swego rodzaju zwrotów grzecznościowych w czasie komunikacji. Wygląda jednak na to, iż małpy cechują się podobnymi zachowaniami.

Badania w tej sprawie zostały opisane na łamach iScience i sugerują, że naukowcy wzięli pod lupę 1242 interakcje do jakich doszło w grupach złożonych z bonobo i szympansów przebywających w ogrodach zoologicznych. Zespół zauważył, że małpy często spoglądały na siebie i używały specyficznych sygnałów do rozpoczynania bądź kończenia rozmów.

Czytaj też: Powstał pierwszy na świecie obraz mózgu małpy w 3D i wysokiej rozdzielczości

Zachowania nie przyjmują formy skamieniałości. Nie można odkopać kości, by sprawdzić, jak ewoluowało zachowanie. Ale można badać naszych najbliższych żyjących krewnych: małpy człekokształtne, takie jak szympansy i bonobo.

Raphaela Heesen, Durham University

Małpy wydają się porozumiewać na zasadach podobnych, jak ludzie

W czasie badań zaobserwowano, że bonobo stosowały sygnały na rozpoczęcie komunikacji w 90% przypadków. U szympansów współczynnik ten wyniósł 69%. Z kolei sygnały związane z końcem interakcji były jeszcze bardziej powszechne. Dotyczyły one 92% interakcji pomiędzy bonobo i 86% interakcji mających miejsce wśród szympansów. Sygnały te obejmowały między innymi wzajemne dotykanie się, trzymanie za ręce, uderzanie się po głowach lub patrzenie na siebie.

Czytaj też: Neuralink został wszczepiony małpie. Teraz czas na ludzi

Szczególnie interesujący wydaje się fakt, że im większy był stopień znajomości dwóch osobników podejmujących komunikację, tym krótsze były ich „grzeczności”. Zdarzało się nawet, że zwierzęta w ogóle rezygnowały z tego typu zachowań. Przywodzi to na myśl interakcje zachodzące pomiędzy ludźmi – wszak znacznie mniejszą uwagę przykładamy do zwrotów grzecznościowych w czasie rozmowy z przyjacielem, niż w interakcji z kimś, kogo dopiero poznajemy.