Reklama
aplikuj.pl

Sparaliżowani mogą śpiewać i oddychać. Wszystko dzięki jednemu urządzeniu

Lee Nam-hyun złamał w 2004 roku kark, co wywołało u niego paraliż od pasa w dół. Powrót do zdrowia młodego pływaka wymagał wieloletniej rehabilitacji. Stracił nie tylko zdolność poruszania się, ale również śpiewania, co było dla niego bolesne szczególnie ze względu na jego pasję.

Po około 10 latach od nieszczęśliwego wypadku Lee usłyszał o prototypowym urządzeniu, które zyskało nazwę Exo-Abs. Jego twórcy, związani z południowokoreańskim Seoul National University, określają je mianem pierwszego robota, który pomaga ludziom oddychać, kaszleć, mówić i śpiewać poprzez wywieranie nacisku na brzuch pacjenta.

Czytaj też: Jak egzoszkielety mogą pomóc sparaliżowanym osobom?

Osoby po udarach, bądź doświadczające zaburzeń neurologicznych, często wymagają stałej opieki, wliczając w to wsparcie oddechowe. Nieudolne udrożnianie dróg oddechowych może prowadzić do zapalenia płuc, a nawet śmierci, dlatego konieczne jest stosowanie zewnętrznego „wsparcia”. Twórcy Exo-Abs przekonują, że ich urządzenie może zastąpić respiratory w przypadku niektórych osób.

Pierwsza prace nad projektem Exo-Abs ruszył w 2012 roku

Jedną z największych zalet tego robota są kompaktowe rozmiary. Exo-Abs można ukryć pod koszulą, a jego okablowanie i inne elementy mieszczą się w plecaku, który można przypiąć np. do oparcia wózka inwalidzkiego. Cały system wykorzystuje sztuczną inteligencję do regulowania nacisku wywieranego na przeponę wybranej osoby. Dane dotyczące pacjenta są zbierane przez mikrofon i elastyczną rurkę, która monitoruje oddech. Urządzenie reguluje swoje działanie w zależności od tego, czy użytkownik rozmawia czy na przykład śpiewa.

Czytaj też: Interfejs mózg-maszyna zmienia myśli w czyny. Może pomóc osobom niepełnosprawnym

Co ciekawe, po kilku latach korzystania z Exo-Abs, Lee nie potrzebuje już tego typu wsparcia do codziennego funkcjonowania. Udało się bowiem przywrócić pamięć mięśniową mięśniom jego brzucha. Nadal prowadzone eksperymenty, które odbywają się na terenie szpitala Seoul National University Hospital, koncentrują się natomiast na umożliwieniu osobom potrzebującym łagodnej terapii oddechowej korzystania z Exo-Abs przez cztery do sześciu godzin dziennie.