Reklama
aplikuj.pl

Wulkany mogą stać się nawet groźniejsze. Co stoi za tym zjawiskiem?

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge doszli do wniosku, że zmiany klimatu mogą spotęgować straty wywoływane przez erupcje wulkanów. Artykuł w tej sprawie został opublikowany na łamach Nature Communications.

Z przeprowadzonych badań wynika, że rosnące temperatury w obrębie atmosfery spowodują, iż obłoki składające się z popiołu i gazów, powstałe na skutek erupcji wulkanów, będą unosiły się wyżej niż dotychczas.

Czytaj też: Etna urosła. Największy wulkan Europy wciąż aktywny

Zmiany klimatu przyspieszą również rozprzestrzenianie się aerozoli siarczanowych, które są wyrzucane w czasie erupcji. W przypadku dużych erupcji może to doprowadzić do sytuacji, w której zapylenie wywołane przez aerozole wulkaniczne zablokuje więcej światła słonecznego przed dotarciem do powierzchni Ziemi. Paradoksalnie, mogłoby to spowodować, że erupcja wywoła tymczasowe ochłodzenie.

Wulkany mogą w większym stopniu wpływać na klimat za sprawą globalnego ocieplenia

Analizy przeprowadzone przez autorów sugerują, że w przypadku dużych erupcji, takich jak wulkanu Pinatubo, który znajduje się na Filipinach, mogą one doprowadzić do uniesienia obłoków na wyższy niż zazwyczaj pułap. Co ciekawe, Pinatubo wybucha średnio raz lub dwa w ciągu stulecia. Połączony efekt tych erupcji miałby wzmocnić krótkotrwałe ochłodzenie o 15 procent.

Czytaj też: Wulkany mogą stanowić zagrożenie. Ale nie te, o których prawdopodobnie pomyśleliście

Skutki zmian klimatycznych i niektóre ze sprzężeń zwrotnych, które mogą one powodować, stają się teraz bardziej oczywiste. Ale system klimatyczny jest złożony: uchwycenie wszystkich tych czynników jest kluczowe dla zrozumienia naszej planety i tworzenia dokładnych prognoz klimatycznych. […] Ze względu na częstsze i bardziej intensywne pożary, a także inne ekstremalne zjawiska, skład górnej atmosfery zmienia się na naszych oczach, podobnie jak nasze zrozumienie konsekwencji tych zmian.

Anja Schmidt