Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [16.08.2021]

datę prezentacji procesorów Alder Lake Intela, Alder Lake Intela

W minionym tygodniu poznaliśmy kolejne informacje o Intel Alder Lake-S, RX 6600 XT okazał się świetnym wyborem dla górników, a PowerColor zaliczył ogromną wpadkę.

Radeon RX 6600 XT świetnym budżetowym wyborem dla górników

Radeon RX 6600 XT ma MSRP na poziomie 1799 zł. Oczywiście najniższe ceny w sklepach są znacznie większe i kartę kupicie za bliżej 3000 zł. Okazuje się, że karta jest świetnym wyborem dla górników. Oferuje ona 33 MH/s przy przetaktowaniu pamięci do 2002 MHz. Pobiera ona przy tym 55 W, ale miernik wskazuje 70 W. Jest więc ona bardziej wydajna i lepiej wyceniona niż RTX 3060 Ti – górnicy powinni być zachwyceni.

PowerColor zaliczył sporą wpadkę

Na Reddicie pojawiło się zdjęcie ostrzegające przed zakupem Radeona RX 6700 XT od PowerColor. Użytkownik zobaczył na swojej nowej karcie dziwne niebieskie paski pomiędzy laminatem karty z chłodzeniem. Okazało się, że pracownik składający kartę w fabryce zapomniał zdjąć folii zabezpieczających termopady. Na szczęście użytkownik dostrzegł to przed montażem grafiki. Oczywiście jest to błąd ludzki i szanse, że ktoś z Was ma podobną sytuację są małe, ale warto przed instalacją karty sprawdzić, czy przypadkiem nie ma takiej sytuacji.

SiSoftware Sandra zdradza specyfikację Intel Core i7-12700K

W SiSoftware Sandra pojawił się Intel Core i7-12700K. Pracuje ona z bazowym taktowaniem 1,2 GHz oraz boost 3,4 GHz. Oznacza to, że jest to wczesna wersja procesora, a samo oprogramowanie źle odczytuje taktowania. Procesor ma mieć 8 dużych rdzeni i 3 małe, co również jest źle raportowane. Co więcej oprogramowanie pokazuje po 1,25 MB pamięci podręcznej L3 na 9 rdzeni, co również wskazuje, że 4 małe rdzenie są rozpoznawane jako jeden klaster obliczeniowy. Jak widać twórcy oprogramowania będą musieli dostosować go do nowych procesorów Intela.

Ceny GeForce RTX idą w dół, a Radeonów w górę

3DCenter.org przygotował nowe statystyki dotyczące rynku GPU. Wygląda na to, że najgorsze jest już za nami i powrotu do sytuacji sprzed kilku miesięcy już nie powinno być. Karty GeForce RTX 3000 w sklepach tanieją od maja i zanotowały w tym czasie 9% spadek cen. Co ciekawe Radeony drożeją od miesiąca i zanotowały 6% wzrost cen. Wszystko też wskazuje na to, że grafiki zielonych powinny nadal tracić na cenie, podczas gdy czerwonych stabilizować się lub lekko rosnąć. Ciekawe, czy te przewidywania rzeczywiście okażą się słuszne.

Porównanie wydajności Intel Alder Lake z DDR4 i DDR5

W sieci pojawiły się testy procesora Intel ALder Lake (najpewniej Core i9-12900) z pamięciami DDR4 i DDR5. Tymi pierwszymi były HyperX Fury DDR4-3200 (HP37D4U1S8ME-8XR), a drugimi Micron DDR5-4800 (C8C1084S1UC48BAW). Co ciekawe pamięci DDR4 przewyższają DDR5 o 24% w teście odczytu i prawie 20% w zapisu. Jednakże w mieszanym to te drugie okazały się lepsze kolejno o 4% i 1%. Najważniejsze widać po opóźnieniach, gdzie DDR5 mają mniejsze o ok. 36%. Musimy więc poczekać na kolejne testy, aby potwierdzić te różnice.