Reklama
aplikuj.pl

Czy dawniej ludzie żyli pod ziemią?

Krótkotrwałe czy okresowe przebywanie pod ziemią nie jest niczym nietypowym dla naszego gatunku. Ale czy w przeszłości zdarzało się, by nasi przodkowie egzystowali w ten sposób przez dłuższy czas w formie całych społeczności?

Okazuje się, że ludzie z różnych powodów przemieszczali się pod ziemię, aby zamieszkać tam na krótki czas. Tego typu zmiany były często powiązane z warunkami pogodowymi. Na przykład latem, kiedy panowały wysokie temperatury, nasi przodkowie ukrywali się pod powierzchnią. Z kolei zimą było to schronienie umożliwiające przetrwanie w niskich temperaturach. Poza tym, stanowiło ono zabezpieczenie przed zagrożeniami czyhającymi na górze.

Czytaj też: Skąd się wzięły konopie? Archeolodzy twierdzą, że udomowiono je w epoce kamienia

Przykład tego typu działań stanowi turecka Kapadocja, gdzie przez długi czas używano wydrążonych w skałach jaskiń, które zapewniały schronienie zarówno przed pogodą, jak i wrogimi wojskami. Tego typu „schowki” były jednak używane przez stosunkowo krótki czas – archeolodzy sądzą, że trwało to zazwyczaj nie więcej niż kilka tygodni.

Ludzie mieszkający w Derinkuyu okresowo chowali się w wydrążonych w skale jaskiniach

Jednym z największych podziemnych miast w Kapadocji jest Derinkuyu. Zostało zbudowane w VII lub VIII wieku i mogło stanowić schronienie dla nawet 20 000 osób. Niedawno natrafiono jednak na pozostałości innej, prawdopodobnie większej struktury. Naukowcy sądzą, że jej powierzchnia jest nawet o 1/3 większa od Derinkuyu, a korytarze sięgały głębokości dochodzącej do 113 metrów.

Czytaj też: W argentyńskiej jaskini znaleziono szczątki gigantycznego nietoperza. Może pochodzić sprzed 100 tysięcy lat

Co ciekawe, w przyszłości okresowe mieszkanie pod ziemią może stać się dość normalnym zjawiskiem. Na przykład władze Singapuru mają plany budowania podziemnych miast. Z kolei w Australii, w mieście zwanym Coober Pedy, około połowa populacji mieszka w „ziemiankach”. Psychologowie dodają, że jeśli spełnionych jest kilka podstawowych warunków, takich jak dostęp do światła słonecznego oraz odpowiedniej przestrzeni, to pobyt pod powierzchnią nie powinien prowadzić do negatywnych skutków w sferze psychicznej.