Reklama
aplikuj.pl

Te skały były kiedyś przykryte wodą. Widać je na nowych zdjęciach z Marsa

Łazik Perseverance wykonał zdjęcia marsjańskich skał, które w przeszłości najprawdopodobniej znajdowały się pod wodą.

Fotografie powstały przed kilkoma dniami, 10 sierpnia i zostały zrobione w obrębie tzw. South Séítah, obszaru znajdującego się wewnątrz krateru Jezero. To właśnie w nim łazik Perseverance rozpoczął swoją podróż, po tym, jak w lutym trafił na Czerwoną Planetę. Jezero nie bez powodu został wybrany na cel misji – naukowcy sądzą, że w przeszłości był on wypełniony wodą.

Czytaj też: NASA szuka ochotników do zamieszkania na „Marsie”. Misja ma potrwać rok

Ten obszar znajdował się pod co najmniej 100 metrami wody 3,8 miliarda lat temu. Nie wiemy, jakie historie opowiedzą nam skały i warstwowe odkrywki, ale jesteśmy podekscytowani, że możemy zacząć badania.

Kevin Hand, Jet Propulsion Laboratory

Mars mógł w przeszłości zawierać znacznie więcej wody niż ma to miejsce obecnie

I choć na miejscu znaleziono glinę, która wydaje się potrzebować wody do uformowania, to niedawno pojawiły się informacje stojące w sprzeczności ze słowami Handa. Inny zespół przypuszcza bowiem, że krater Jezero mógł w rzeczywistości zawierać znacznie mniej wody niż się powszechnie sądzi. Ich zdaniem był to nie tyle zbiornik wodny przypominając jezioro, lecz płytka „kałuża”.

Czytaj też: Prawdopodobnie poznaliśmy przyczyny nieudanej misji łazika Perseverance

Na zdjęciach wykonanych z orbity widać pozostałości strumienia, który w przeszłości najprawdopodobniej doprowadzał wodę do krateru. Gdyby się to potwierdziło, poszukiwanie dowodów na istnienie życie na Marsie właśnie w obrębie Jezero byłoby jak najbardziej uzasadnione. W najbliższych miesiącach łazik Perseverance powróci do miejsca lądowania, by później skierować się na północny zachód. Tam ma się zająć badaniem delty potencjalnego jeziora – miejsca, w którym hipotetyczna rzeka łączyła się z kraterem.