Reklama
aplikuj.pl

Jak algorytmy wpływają na wymiar sprawiedliwości?

komputery

System sądowniczy Stanów Zjednoczonych jest przeciążony, dlatego tamtejsze władze starają się znaleźć sposoby na jego rozładowanie. Pomagają w tym algorytmy oparte na sztucznej inteligencji.

Wśród powszechnie stosowanych technologii należy wymienić chociażby narzędzia dopasowujące odciski palców, co umożliwia szybką i precyzyjną identyfikację podejrzanych. Poza tym, pomocne okazuje się rozpoznawanie twarzy, choć w ostatnim czasie wzbudzało ono wiele kontrowersji. Wreszcie, rosnącą popularnością cieszy się genotypowanie probabilistyczne, dzięki któremu śledczy są w stanie określić, czy próbka DNA z miejsca przestępstwa jest powiązana z podejrzanym.

Czytaj też: Algorytm rozpozna nagrania Deepfake. Nowy pomysł na walkę z fałszerstwami

Algorytmy mają jednak co najmniej jeden problem: są podatne na błędny wynikające z faktu, że za ich projektowaniem i funkcjonowaniem stoją ludzie. W wielu przypadkach takie pomyłki nie będą miały większych konsekwencji, lecz w odniesieniu do sądownictwa nietrudno sobie wyobrazić, iż nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do zniszczenia życia niewinnej osobie.

Algorytmy uczenia maszynowego są coraz częściej stosowane przez śledczych i sądy

Jednym ze sposobów na obniżenie ryzyka pomyłek jest zmuszenie dostawców oprogramowania do uczynienia go przejrzystym dla opinii publicznej. Firmy się temu sprzeciwiają, powołując się na fakt, że ich działania czy kody źródłowe muszą być niejawne i chronione jako własność intelektualna. W innym razie pojawiłoby się ryzyko kradzieży bądź innego rodzaju naruszeń.

Czytaj też: Rozpoznawanie twarzy umożliwiło jego zatrzymanie. Prokuratura nie chce uznać takich dowodów

Algorytmy uczenia maszynowego dobrze radzą sobie z poszukiwaniem wzorców w zbiorach danych. Problem polega na tym, że ich interpretacja jest zadaniem pozostawionym ludzkim ekspertom. Ci mogą doszukiwać się błędnych korelacji, co doprowadzi do błędnej oceny sytuacji. Poza tym, odpowiednie „dostrojenie” oprogramowania wydaje się kluczowe, jeśli chcemy mieć pewność, że sztuczna inteligencja zostanie uznana za miarodajne narzędzie służące do wymierzania sprawiedliwości.