Reklama
aplikuj.pl

Dowody na występowanie wody na Marsie mogły zostać znalezione w XIX wieku

Naukowcy z Penn State University twierdzą, że skały, które znaleziono na Ziemi w połowie XIX wieku, mogą stanowić dowód na istnienie wody na Marsie.

Hematyt jest powszechnie spotykanym ziemskim minerałem, który ze względu na wysoką zawartość żelaza ma czerwony kolor. Analizy przeprowadzone przez Petea Heaneya i Si Athenę Chen, skupiające się na próbkach pochodzących sprzed ponad dwustu lat, sugerują, że hematyt może być powiązany z… wodą.

Czytaj też: Te skały były kiedyś przykryte wodą. Widać je na nowych zdjęciach z Marsa

Co ciekawe, podobnym tokiem myślenia cechowali się XIX-wieczni badacze: Rudolf Hermann i August Breithaupt, którzy w latach 40. XIX wieku ogłosili znalezienie hematytu ubogiego w żelazo i zawierającego wodę. Niestety, wyniki ówczesnych badań zostały podważone wkrótce po ich ogłoszeniu.

Woda na Marsie mogła zostać „uchwycona” przez minerały takie jak hematyty

Heaney i Chen postanowili powrócić do tych samych próbek, analizując je z użyciem spektroskopii w podczerwieni, dyfrakcji rentgenowskiej oraz innych metod. W ten sposób para naukowców odnotowała, że w minerałach brakowało atomów żelaza, ale zamiast tego znajdowały się w nich cząsteczki hydroksylu (połączenie wodoru i tlenu). Innymi słowy, autorzy znaleźli dowody na potencjalną obecność wody wewnątrz hematytu.

Czytaj też: Na Antarktydzie znaleziono nietypowy minerał. Taki sam odkryto na Marsie

W 2004 roku łazik Opportunity działający na Marsie znalazł tam minerały przypominające wyglądem hematyty. I choć nie było wtedy pewności, czy mogą one zawierać wodę, to nowe badania sugerują, że mogło tak być. Ustalenia w tej sprawie, dostępne na łamach Geology, pozwalając sądzić, iż kuliste, jasnoczerwone skały namierzone przez Opportunity były tzw. hydrohematytami, czyli minerałami zawierającymi wodę. Dowody na jej występowanie na Czerwonej Planecie sięgałyby więc XIX wieku.