Reklama
aplikuj.pl

Spójrzcie na robota Tready do każdego terenu. Ten połączył nogi z gąsienicami

robota Tready

HEBI Robotics pokazało swojego najnowszego robota Tready, który korzysta z ciekawie zrealizowanych gąsienic, mających coś z nóg, aby podbijać każdy teren. Nie bez powodu, bo jest przeznaczony do realizowania misji poszukiwawczych, ratowniczych, inspekcji obiektów przemysłowych i ogólnego rozwoju robotyki.  Z

Wyjątkowość robota Tready sprowadza się do połączenia nóg i gąsienic

Jak jednak mówi Kamal Carter z firmy, „Tready jest dla każdego, kto jest zainteresowany wytrzymałym i sprawnym robotem mobilnym, który porusza się po wielu różnych terenach”. Jego najważniejsze elementy sprowadzają się do prostokątnego korpusu, po bokach którego umieszczono indywidualnie sterowane cztery ruchome na przegubach „nogi”, na których rozciąga się gumowy bieżnik. Te mogą pozostać w konfiguracji poziomej, gdy robot porusza się po stosunkowo i nieustannie zmieniać swoje nachylenie, aby lepiej pokonywać nierówny teren. 

Czytaj też: Roboty przyspieszają recykling akumulatorów z pojazdów elektrycznych

Najciekawiej robi się wtedy, kiedy Tready napotka przeszkodę, której zwykły robot jego rozmiarów nie mógłby pokonać. Przynajmniej w konfiguracji ze standardowymi gąsienicami, bo te z robotycznymi nogami miałyby w takim momencie łatwiej. Jednak Tready w takich sytuacjach ma najpewniej najłatwiej, bo korzysta dodatkowo z przyczepności, jaką zapewniają mu ciągle obracające się „gąsienice na nogach”. Tego typu konfiguracja pozwala mu nawet na szybkie powrócenie do właściwej pozycji po przewróceniu się.

Czytaj też: Prosta zmiana, duże efekty. Tak właśnie powstał robot mogący poruszać się nawet w trudnym terenie

Tready radzi sobie również w środowisku wodnym, bo dzięki certyfikatowi IP67, wytrzymuje zanurzenie na głębokość do jednego metra, gdzie jest w stanie wytrzymać pół godziny. Pod kątem możliwości osiąga maksymalnie 0,5 m/s, na jednym ładowaniu jest w stanie działać 2-3 godziny, a jego minikomputer Intel NUC można zaprogramować na własny użytek. Sterowanie nim może być z kolei realizowane bezprzewodowo przez Wi-Fi za pomocą aplikacji iOS/Android, a jego możliwości można rozszerzyć dodatkowymi modułami w postaci kamer, czy ramienia.