Reklama
aplikuj.pl

Pierwszy dron Qualcomma z 5G. Firma pokazała platformę Flight RB 5G

Pierwszy dron Qualcomma z 5G, Flight RB 5G

Firma Qualcomm pokazała właśnie Flight RB 5G, czyli swoją dedykowaną platformę, która poniekąd doprowadziła do tego, że powstał właśnie pierwszy dron Qualcomma z 5G. Ten jest wprawdzie projektem referencyjnym, z którego mogą korzystać inne firmy, ale i tak przedstawia wszystkie szczegóły specyfikacji.

Flight RB 5G, to swoista platforma, jako pierwszy dron Qualcomma z 5G

Ten referencyjny dron Qualcomma z 5G jest pierwszym sprzętem UAV wspierającym łączność 5G a jego wygląd możecie zobaczyć powyżej. Na jego pokładzie znalazł się układ Qualcomm Spectra 480, który może przechwytywać zdjęcia o rozdzielczości 200 megapikseli i wideo 8K przy 30 klatkach na sekundę, jak również 4K przy 120 FPS z obsługą HDR. 

Czytaj też: Ważna symulacja tankowania myśliwca dronem MQ-25 Boeinga zakończona

Po stronie stricte wydajności, platforma Flight RB5 5G wykorzystuje układ QRB5165, oparty na SoC Snapdragon 865 i łączący procesor centralny Kryo 585 z procesorem graficznym Adreno 650. Za obliczenia związane ze sztuczną inteligencją odpowiada Hexagon Tensor Accelerator w ramach układu Hexagon 698 DSP. 

Czytaj też: Hybrydowy dron HAMR lata do 3,5 godziny, ale to nie jedyna jego przewaga

Takie połączenie umożliwia temu referencyjnemu dronowi obsługę łączności 5G, a w tym pasm mmWave i sygnałów o częstotliwości poniżej 6 GHz oraz Wi-Fi 6. Można już go nawet zarezerwować (wysyłka nastąpi w trzecim kwartale) w formie depozytu za 1000$, podczas gdy finalnie jego cena wyniesie 4000 dolarów w wersji bez 5G i 5000$ z 5G.