Reklama
aplikuj.pl

Wyciekły wszystkie procesory Raptor Lake-S, czyli Intel Core 13. generacji

procesory Raptor Lake-S, Intel Core 13. generacji

Dziś dowiedzieliśmy się praktycznie wszystkiego, co najważniejsze na temat następców serii Alder Lake-S. Poznaliśmy bowiem wszystkie procesory Raptor Lake-S, czyli Intel Core 13. generacji.

Procesory Raptor Lake-S ujawnione w nieoficjalnej pokaźnej paczce informacji

Procesory Raptor Lake-S, wedle tych nieoficjalnych informacji, będą podzielone na trzy segmenty pod kątem TDP – 125 watów, 65 W i 32 W oraz doczekają się tradycyjnego rozłożenia na serię Core i9, i7, i5, i3 i Pentium. Tak przynajmniej podaje nasze dzisiejsze źródło, czyli kanał AdoredTV na YouTube, które idzie nawet dalej, ujawniając szczegóły na temat rdzeni i taktowań.

Czytaj też: Intel ogłosił przyszłość RealSense. Nie jest dobrze

Jako następcy dla Alder Lake, procesory Intel Raptor Lake mają zadebiutować w IV kwartale 2022 roku, wykorzystać ten sam proces produkcyjny Intel 7 (10 nm) i połączyć wydajniejsze rdzenie Raptor Cove z energooszczędnymi Gracemont oraz tę samą platformę, ale z zupełnym oddaniem się DDR5, podbijając natywne wspierane taktowanie z 4800 do 5600 MHz.

Czytaj też: Premiera Realme Book. To pierwszy laptop Realme

Powyżej możecie rzucić okiem na dokładną listę (pamiętajcie, że to tylko niepotwierdzone plotki), która potwierdza wcześniejsze doniesienia co do rozkładu rdzeni, wskazując, że doczekamy się jedynie zwiększenia liczby tylko tych energooszczędnych rdzeni. Przełoży się to na całe 8 rdzeni Gracemont więcej, co przy i9 podbije liczbę wątków z 24 dostępnych w Alder Lake do 32. Układ graficzny pozostanie bez zmian.

Czytaj też: Chiny chcą wymóc prawdomówność w Internecie. O co dokładnie chodzi?

Wedle tego wycieku Intel postara się też o wzrost IPC, pamięci podręcznej L2 oraz ogólnych taktowań, które w trybie Turbo zostaną podbite do nawet 5,5 GHz z 5,3 GH maksymalnych dostępnych ponoć w Alder Lake-s.