Reklama
aplikuj.pl

Nie ma mózgu ani ust, ale potrafi jeść i dzieli się na ponad 700 płci. Niedawno poleciał w kosmos

Physarum polycephalum to z pewnością jeden z najdziwniejszych organizmów, jakie można spotkać na Ziemi. Ta jednokomórkowa pleśń ma ponad 720 płci, potrafi się samodzielnie leczyć, wyczuwać zapachy, jeść czy rozwiązywać zagadki logiczne.

Nic więc dziwnego, że naukowcy postanowili wysłać ją na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmiczną. Stanie się tak za sprawą misji kierowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną. Organizm, nazywany Blobem, trafił na orbitę okołoziemską dzięki statkowi Cygnus NG-16 dostarczonemu przez firmę Northrop Grumman. Pojazd dotarł już na ISS, transportując tam paliwo, żywność oraz rzecz jasna samą pleśń.

Czytaj też: Morskie organizmy poruszają się w tajemniczy sposób. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego

Czym jest Blob? Na pierwszy rzut oka wygląda niczym plama żółtej farby, która rozlała się na podłodze. W istocie jest to jednak organizm będący w stanie rosnąć, poruszać się i uczyć. Wszystko to przy braku ust, kończyn i mózgu. Poza tym, dzięki zjawisku znanemu jako sklerocja, Physarum polycephalum potrafi wejść w stan uśpienia poprzez odwodnienie. Lepsze poznanie tej tajemniczej pleśni powinno być możliwe dzięki badaniom prowadzonym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Physarum polycephalum zostanie poddany badaniom w warunkach mikrograwitacji

Wprowadzone w stan sklerocji fragmenty Bloba zostaną wkrótce poddane działaniu wody, co powinno zakończyć ich „drzemkę”. Wtedy też rozpocznie się właściwy etap eksperymentu, a próbki zostaną podzielone na dwie grupy: przedstawiciele pierwszej będą pozbawieni dostępu do pożywienia, podczas gdy członkowie drugiej zostaną nakarmieni.

Czytaj też: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – jaki los czeka ISS?

Co ciekawe, badania mają mieć bardzo edukacyjny charakter, ponieważ wysłane na Ziemię próbki zostaną podzielone na tysiące części, które trafią następnie do około 4500 szkół i uniwersytetów na terenie Francji. Warto podkreślić, iż naukowcy zamierzają też porównać zachowanie badanych fragmentów znajdujących się na Ziemi i w kosmosie, aby doszukać się ewentualnego wpływu warunków mikrograwitacji na funkcjonowanie Physarum polycephalum.