Reklama
aplikuj.pl

Księżyce Jowisza wykonały potrójny tranzyt. Kolejna taka okazja powtórzy się za wiele lat

Europa, Ganimedes i Kallisto, czyli trzy księżyce Jowisza, ustawiły się przed tarczą gazowego olbrzyma w efektowny sposób. Ten tzw. potrójny tranzyt, do którego doszło 15 sierpnia, wystąpi ponownie dopiero w 2032 roku.

Oczywiście – biorąc pod uwagę rozmiary Jowisza oraz liczbę jego księżyców – tego typu wydarzenia mogą występować stosunkowo często. Po raz ostatni potrójny tranzyt miał tam miejsce w 2015 roku. Jeśli wtedy (oraz 15 sierpnia) nie byliście w stanie obserwować największej planety Układu Słonecznego, a na 2032 rok macie inne plany, to nic straconego. Wystarczy spojrzeć na przygotowane przez astronomów materiały.

Czytaj też: Jowisz ma nowy księżyc. Odkrył go astronom-amator

https://twitter.com/TonyHoWasHere/status/1429516395688169477

Co ciekawe, poza tranzytem, księżyce Jowisza zapewniły również inne efektowne zjawisko. Europa przeszedł bowiem za Ganimedesem poza linią widzenia z perspektywy naszej planety, by następnie pojawić się ponownie. Wtedy też Ganimedes przykrył Europę cieniem, wywołując zaćmienie.

Księżyce Jowisza ostatni taki tranzyt wykonały w 2015 roku – następny będzie w 2032

Masa Jowisza znacząco przewyższa łączną masę wszystkich pozostałych planet Układu Słonecznego. Nic więc dziwnego, że wokół tego olbrzyma krąży co najmniej 80 znanych nauce księżyców. Liczba ta i tak niemal na pewno jest zaniżona i w praktyce może być nawet kilkukrotnie większa.

Czytaj też: Jowisz ma wielkość podobną do niektórych gwiazd – dlaczego nie jest jedną z nich?

Jeśli chodzi o Europę, Ganimedesa i Kallisto, to dwa pierwsze obiekty mają być celem nadchodzącej misji JUICE nadzorowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną. Ostatni z tej trójki był natomiast badany w ramach kilku innych przedsięwzięć, takich jak Pioneer 10 i 11, Galileo czy Cassini.