Reklama
aplikuj.pl

T. rex miał przerażającego kuzyna. Mógł być groźniejszy i zamieszkiwał Ziemię 85 mln lat temu

dinozaur

Tyrannosaurs rex to jeden z najbardziej ikonicznych drapieżników w historii, ale wygląda na to, że powiązane z nim gatunki również miały czym postraszyć. W tym przypadku chodzi o zwierzę, które żyło na Ziemi ok. 85 mln lat temu i posiadało dłuższe kończyny górne i pazury oraz grubsze nogi.

Analizami szczątków znalezionych na terenie dzisiejszego New Jersey zajął się zespół badawczy z Uniwersytetu Yale. Jak stwierdził jeden z autorów badania, Chase Doran Brownstein, znalezione pozostałości mogą wyjaśnić niektóre tajemnice dotyczące zapisu kopalnego na wschodzie Ameryki Północnej. Poza tym, zdobyte dzięki nim informacje umożliwiają lepsze zrozumienie wpływu izolacji geograficznej na ewolucję dinozaurów.

Czytaj też: Jak szybki był T. rex? Moglibyście pójść z nim na spacer

Kontynent ten był bowiem w przeszłości podzielony na dwie główne części. Na zachodzie znajdowała się Laramidia, a na wschodzie – Appalachia. Całość przedzielało natomiast Morze Środkowego Zachodu, które powstało w środkowej i zniknęło w późnej kredzie. Ustalenia na ten temat są dostępne w Royal Society Open Science. Co ciekawe, objęte badaniami szczątki zostały w większości znalezione w latach 70. ubiegłego wieku.

T. rex to jeden z popularniejszych drapieżnych dinozaurów

Wśród analizowanych szczątków znalazły się kości górnych i dolnych kończyn tajemniczego osobnika. Jego budowa przypomina po części dryptozaura, wchodzącego w skład nadrodziny tyranozauroidów.

Problem w tym, że ten drugi zamieszkiwał Amerykę Północną znacznie później, ok. 67 milionów lat temu. Paleontolodzy sądzą, iż tyranozaury ewoluowały w stronę skutecznych drapieżników na wiele różnych sposobów.

Wiele osób uważa, że wszystkie tyranozaury musiały wykształcić specyficzny zestaw cech, by stać się drapieżnikami szczytowymi. Nasza skamielina sugeruje, że ewoluowały one w kierunku gigantycznych drapieżników na różne sposoby, ponieważ brakuje jej kluczowych elementów budowy stóp czy łap, które można by powiązać z tyranozaurami z zachodniej Ameryki Północnej czy Azji.

Chase Doran Brownstein, Uniwersytet Yale