Reklama
aplikuj.pl

Premiera Turing Pi V2. To minikomputer kompatybilny z NVIDIA Jetson

Premiera Turing Pi V2, minikomputer kompatybilny z NVIDIA Jetson, Turing Pi V2,

W październiku ubiegłego roku świat obiegła informacja o planie stworzenia Turing Pi V2, czyli minikomputera na bazie Raspberry Pi, mogącego wykorzystać zestawy NVIDIA Jetson wyspecjalizowane w operacjach na sztucznej inteligencji. Dziś doczekaliśmy się tego premiery.

Bazujący na Raspberry Pi Turing Pi V2 może sięgnąć po wyspecjalizowany sprzęt od NVIDIA

Celem urządzeń pokroju Turing Pi V2 jest przeniesienie zasobów z chmury (centrów danych) do sieci wewnętrznej, aby uniknąć opóźnień związanych z transferem danych, co w tym przypadku dotyczy przede wszystkim realizowania obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Dlatego ten laminat zamknięty w standardzie Mini-ITX posiada łącznie cztery sloty, w których mogą znaleźć się moduły CM4 lub zestawy Jetson od NVIDIA. Do nich zresztą minikomputery Turing Pi V2 zostały przystosowane.

Czytaj też: Gelid prezentuje Iceberry Cooling+Case dla Raspberry 4

Finalnie Turing Pi V2 z procesorem Broadcom BCM2711 przypomina starą płytę główną do komputerów osobistych, oferując dosyć tradycyjny zestaw złączy, bo dwa porty SATA III i Ethernet, 24-pinowe wejście zasilania ATX, cztery porty USB 3, HDMI, czy dwa złącza mini PCIe 2.0. Dużą uwagę przywiązano do aspektu sieciowego, dlatego na pokładzie znalazł się wewnętrzny 7-portowy Switch zapewniający bezpośredni dostęp do sieci do każdego węzła i dwóch portów zewnętrznych.

Czytaj też: Raspberry Pi 400, czyli komputer w klawiaturze za 280 zł

Operacje umieszczonych w Turing Pi V2 modułów CM4 lub Jetson można kontrolować przez oprogramowanie układowe płyty, do którego można uzyskać zdalny dostęp. Wykorzystać można ten sprzęt do stworzenia własnego serwera domowego, czy NAS dla małych i średnich biur w celu przyspieszenia pracy przy operacjach w sieci. Niestety ceny tego sprzętu pozostają nieznane, ale oczekuje się, że pierwsze dostawy zostaną zrealizowane w pierwszym kwartale 2022 roku.