Reklama
aplikuj.pl

Kim był lud Toalean? Szczątki sprzed 7200 lat dostarczają informacji na ten temat

Naukowcy z indonezyjskiego Universitas Hasanuddin znaleźli szkielet pochowany w wapiennej jaskini. Badania wykazały, że szczątki znajdujące się na terenie Leang Panninge (Jaskinia Nietoperzy) należały do kobiety, która w momencie śmierci miała 17 lub 18 lat.

Żyła ona około 7200 lat temu, a archeolodzy nadali jej imię Bessé’, które stanowi nawiązanie do przydomku nadawanego w przeszłości nowo narodzonym księżniczkom ludu Bugis. Taka decyzja może być uznawana za znak ogromnego szacunku, jakim miejscowi archeolodzy darzą kobietę sprzed tysięcy lat.

Czytaj też: Skąd się wzięły konopie? Archeolodzy twierdzą, że udomowiono je w epoce kamienia

Bessé’ najprawdopodobniej była przedstawicielką tajemniczego ludu Toalean, zamieszkującego dzisiejszą Indonezję zanim pojawili się tam neolityczni rolnicy z kontynentalnej Azji. Toaelaonie prowadzili łowiecko-zbieracki tryb życia. Analizy szczątków sugerują, że Bessé’ dzieli około połowy swojego DNA z dzisiejszymi rdzennymi Australijczykami oraz mieszkańcami Nowej Gwinei i zachodniego Pacyfiku. Posiada również geny odziedziczone po wymarłych Denisowianach, dalekich kuzynach neandertalczyków.

Lud Toalean może być powiązany z grupami, które dotarły dzisiejszą Indonezję ok. 65 000 lat temu

W 1902 r. szwajcarscy przyrodnicy Paul i Fritz Sarasin rozpoczęli eksplorację jaskiń na wyżynach południowego Sulawesi. Wtedy też natrafili na kamienne groty strzał oraz kamienne i kościane narzędzia, które uznali za wykonane przez pierwotnych mieszkańców Sulawesi, czyli przedstawicieli ludu Toalean. Część artefaktów przypisywanych tym ludziom okazała się pochodzić sprzed nawet 8000 lat. Ich zniknięcie z zapisów archeologicznych przypada natomiast na okolice V wieku, kilka tysięcy lat po tym, jak na wyspie pojawiły się pierwsze neolityczne osady.

Czytaj też: Neandertalczycy mogli być prawdziwymi artystami. Tak sugerują szczątki sprzed 51 tysięcy lat

Archeolodzy zakładają, iż Toaleanie byli spokrewnieni z pierwszymi współczesnymi ludźmi, którzy pojawili się na miejscu około 65 000 lat temu. Potrafili oni żeglować, prowadzili łowiecko-zbieracki tryb życia i byli przodkami Aborygenów oraz Papuasów. Poza tym, stanowili też pierwszych mieszkańców Sahulu, czyli superkontynentu, który powstał podczas plejstocenu. Istnieją również przypuszczenia, jakoby Toaleanie byli przodkami innej grupy, wywodzącej się z kontynentalnej Azji. Nie mieszali się oni jednak z przodkami Aborygenów i Papuasów, co sugeruje, że mogli przybyć na miejsce po początkowym zaludnieniu Sahul, choć jeszcze przed ekspansją austronezyjską.