Reklama
aplikuj.pl

Ten wieloryb poruszał się na czterech nogach i zamieszkiwał naszą planetę przed milionami lat

Na terenie dzisiejszego Egiptu znaleziono pozostałości czteronogiego wieloryba, którego przypisano do gatunku Phiomicetus anubis. Zamieszkiwał on Ziemię około 43 milionów lat temu.

Współczesne wieloryby są, jakie każdy widzi – pozbawione kończyn, które umożliwiałyby im poruszanie się po lądzie i w pełni przystosowane do funkcjonowania w wodzie. Z badań, których wyniki opisano na łamach Proceedings of the Royal Society B wynika, że nie zawsze tak było. Phiomicetus anubis miał około trzech metrów długości, ważył 600 kilogramów i prawdopodobnie był jednym z czołowych ówczesnych drapieżników.

Czytaj też: Cud w akwarium. Samica rekina zaszła w ciążę bez udziału samca

Zwierzę należało do rodziny Protocetidae, a analiza jego budowy sugeruje, że jej członkowie cechowali się zróżnicowaną anatomią i zachowaniami żywieniowymi. Autorzy badania dodają, że wieloryb był prawdopodobnie jednym z głównych drapieżników w swoim środowisku. Porównują go wręcz do obecnie żyjących orek oceanicznych.

Poruszający się na czterech nogach wieloryb został nazwany Phiomicetus anubis

W jakich okolicznościach wieloryby zeszły z lądu do wody? Jedna z teorii zakłada, że ich kopytni przodkowie poszukiwali pożywienia w pobliżu wody. W razie zagrożenie mogli z łatwością zapuszczać się w głąb zbiorników. Wraz z upływem czasu ich ciała zaczęły się przystosowywać do nowego środowiska, ostatecznie umożliwiając im zadomowienie się w nim na stałe. Z czasem kończyny zakończone kopytami zmieniły się więc w płetwy, jakie może obserwować do dziś.

Czytaj też: Odkryli nieznaną populację wielorybów z Oceanu Indyjskiego. Przełom był możliwy dzięki wykrywaczowi prób jądrowych

P. anubis, w przeciwieństwie do swoich kopytnych przodków, był prawdopodobnie skutecznym drapieżnikiem zdolnym do atakowania ofiar niemal tak samo masywnych, jak on sam. Korzystając z wypełnionych zębami szczęk, z pewnością był jednym z najgroźniejszych zwierząt zamieszkujących wody pokrywające tereny dzisiejszego Egiptu.