Reklama
aplikuj.pl

Doszło do erupcji podwodnego wulkanu Fukutoku-Okanoba. Rzućcie okiem na zdjęcia satelitarne

W pobliżu wyspy Południowej Iwo Jima znajduje się podwodny wulkan Fukutoku-Okanoba. Jego najstarsza opisana erupcja pochodzi z 1904 roku, a historia niedawno się powtórzyła.

Dokładniej rzecz biorąc, miało to miejsce 13 sierpnia. Właśnie wtedy ze szczytu podwodnego wulkanu, znajdującego się około 25 metrów pod powierzchnią oceanu, wydostał się obłok gazu, który przedostał się do atmosfery. Pierwsze zdjęcia ukazujące to zjawisko zostały wykonane przez samolot straży przybrzeżnej przelatujący w pobliżu wulkanu.

Czytaj też: Oceany rozświetla bioluminescencja, a satelity ukazują to zjawisko z kosmosu

Więcej szczegółów na ten temat pojawiło się natomiast za sprawą obserwacji satelitarnych. Kluczową rolę odegrał w nich satelita geostacjonarny Himawari 8 oraz instrument MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) zamontowany na satelicie Terra. Na uwiecznionych obrazach widać było kłęby pary i gazów wulkanicznych rozciągające się setki kilometrów na zachód od wulkanu. 14 sierpnia należący do NASA instrument CALIOPS (Cloud-Aerosol Lidar with Orthogonal Polarization) wykrył obłok unoszący się na wysokości 16 kilometrów nad powierzchnią.

Fukutoku-Okanoba to podwodny wulkan, którego szczyt znajduje się 25 metrów pod powierzchnią oceanu

Naukowcy śledzą erupcje wulkanów, ponieważ pochodzący z nich popiół może stanowić zagrożenie dla samolotów. Popiół ten składa się bowiem z drobnych, nieregularnych cząsteczek skał i szkła, które mogą uszkodzić silniki odrzutowe. Stanowi on szczególne zagrożenie, gdy wznosi się powyżej normalnej wysokości przelotowej samolotów, czyli około 10 kilometrów. W przypadku „świeżych” erupcji jest to szczególnie utrudnione, ponieważ niełatwo jest określić ich skalę.

Czytaj też: Wulkany mogą stać się nawet groźniejsze. Co stoi za tym zjawiskiem?

Z kolei zdjęcia wykonane przez satelitę Landsat 8 pokazują kilka pływających plam pumeksu dryfujących na północny zachód od miejsca erupcji. Satelita OLI (Operational Land Imager) uchwycił je 17 sierpnia, kilka dni po rozpoczęciu erupcji. Pumeks to skała, która może unosić się na wodzie, często „zgarniając” ze sobą różnego rodzaju organizmy, między innymi pąkle czy kraby.