Reklama
aplikuj.pl

Tania biomasa ze ścieków, czyli jak zwiększyć opłacalność oczyszczalni HRAP

Tania biomasa ze ścieków, zwiększyć opłacalność oczyszczalni

Wygląda na to, że wykorzystując przyrodę w obecnej technologicznej infrastrukturze, możemy nie tylko poprawić jej skuteczność działania, ale też zyskać coś więcej. Tym razemi naukowcy skupili się na oczyszczalniach typu HRAP (High-Rate Algal Pond), udowadniając, że tania biomasa do biopaliw ze ścieków jest na wyciągnięcie ręki.

Okazało się, że mikroalgi w oczyszczalniach HRAP można łatwo pozyskiwać i wtedy tania biomasa staje się na wyciągnięcie ręki

Te projekty, w których wykorzystuje się glony i bakterie do oczyszczania ścieków są już stosowane, dlatego naukowcy z Flinders University swoje prace oparli na obecnych oczyszczalniach w Australii Południowej. Te już wcześniej udowodniły, że wykorzystanie w procesie HRAP skraca czas oczyszczania ścieków z 66 do 5-10 dni, a na dodatek radzi sobie z oczyszczaniem lepiej, bo jego zdolność do usuwania patogenów jest równa lub lepsza w porównaniu do istniejących systemów ściekowych.

Czytaj też: Świecący bandaż antybakteryjny wskaże zainfekowaną ranę

Jednak to nie na skuteczności oczyszczalni typu HRAP skupiają się badania, a na tym, jak wykorzystać je do produkcji m.in. biopaliwa z późniejszym czasie. Profesor Howard Fallowfield i dr. Paul Young opracowali nowy sposób do zagęszczania bogatej w mikroalgi biomasy, którą generują oczyszczalnie HRAP. Wykorzystali do tego koncentrat chlorku magnezu sześciowodnego (MgCl2.6H2O), starając się jednocześnie o optymalizację procesu przetwarzania na podstawie modelowania reakcji chemicznych.

Ten proces autoflokulacji zakończył się sukcesem w zbieraniu osadów ściekowych, jednocześnie znacznie zmniejszając zmętnienie, składniki odżywcze i zanieczyszczenie E. coli w ściekach.

– tłumaczy główny autor badania, dr Young.

Czytaj też: Wydrukowano w 3D elektryczny trójkołowiec z plastikowych odpadków

Co być może najważniejsze, koszt wykorzystywanych chemikaliów nie jest wysoki i wedle jednego z badaczy, ten eksperyment pokazał, że można wzbogacić w prosty sposób oczyszczalnie HRAP, hodując w nich po prostu mikroalgi z myślą o produkcji biopaliw i to bez potrzeby inwestycji w kosztowną infrastrukturę.