Reklama
aplikuj.pl

Przodkowie ludzi 400 000 lat temu tworzyli zaskakująco zaawansowane narzędzia

Archeolodzy z University of Colorado Boulder przeprowadzili badania narzędzi wykonanych z kości liczących około 400 tysięcy lat. Przedmioty te zostały zrobione z użyciem zaawansowanych metod, które stały się powszechne dopiero 100 tysięcy lat później.

Za odkryciem stoi Paola Villa oraz jej współpracownicy, którzy działali na terenie Castel di Guido, stanowiska archeologicznego położonego około 20 km od Rzymu. Stanowisko to było objęte wykopaliskami w latach 1979-1991 i ma powierzchnię 1100 metrów kwadratowych. Poszukiwania zakończyły się znalezieniem ogromnej liczby szczątków oraz przedmiotów, wliczając w to narzędzia wykonane przez naszych odległych przodków.

Czytaj też: Mamut włochaty był prawdziwym maratończykiem. Mógł okrążyć Ziemię dwa razy

Setki tysięcy lat temu było to miejsce, w którym znajdował się wąwóz wyrzeźbiony przez strumień, tworzący środowisko, w którym słonie leśne (Palaeoloxodon antiquus) gasiły pragnienie i czasami umierały. Hominidy z Castel di Guido dobrze wykorzystały ich szczątki, zamieszkując to miejsce na przestrzeni lat.

stwierdzili autorzy badań

Przodkowie ludzi zamieszkiwali ok. 400 000 lat temu obszar znany obecnie jako Castel di Guido

Łącznie naukowcom udało się zidentyfikować 98 narzędzi wykonanych z kości słoni. Jedne przedmioty były spiczaste i mogły być wykorzystywane do cięcia mięsa, podczas gdy inne miały kształty klinów, które mogły być pomocne przy rozłupywaniu ciężkich kości udowych słoni i innych zwierząt. Dokładne ustalenia w tej sprawie są dostępne na łamach PLOS ONE.

Czytaj też: Neandertalczycy mogli być prawdziwymi artystami. Tak sugerują szczątki sprzed 51 tysięcy lat

Z artykułu wynika, że jedno narzędzie zasługuje na szczególną uwagę. Chodzi w tym przypadku o przedmiot wyrzeźbiony z kości dzikiego bydła. Artefakt ten był długi i gładki na jednym końcu. Zdaniem archeologów była to tzw. gładziarka, rodzaj narzędzia używanego przez naszych przodków do obróbki skóry. Zaskakujący wydaje się jednak fakt, że stały się one powszechne dopiero około 300 000 lat temu. Kim byli autorzy tych narzędzi? Zdaniem badaczy najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria zakładająca, że byli to neandertalczycy.