Reklama
aplikuj.pl

Druk 3D zwiększył wydajność reaktora elektrochemicznego

Reaktory elektrochemiczne mogą służyć do przekształcania dwutlenku węgla w inne, bardziej przydatne substancje. Korzystając z technologii druku 3D naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory byli w stanie usprawnić te urządzenia.

Szczegóły na temat wysiłków badaczy zostały opisane na łamach Energy & Environmental Science. Artykuł sugeruje, że druk 3D posłużył do stworzenia elementów reaktora, co zwiększyło jego wydajność w produkcji paliw i surowców, takich jak etanol i etylen. Co więcej, autorzy projektu wykorzystali druk 3D do zbadania środowiska wokół katalizatora, dzięki czemu byli w stanie wymyślić skuteczniejsze sposoby na jego kontrolę.

Czytaj też: Wnętrze Ziemi pochłania dwutlenek węgla skuteczniej niż sądzono. Wiemy, jak przebiega to zjawisko

Społeczność naukowa nigdy wcześniej nie korzystała z możliwości druku 3D, aby przyspieszyć cykl projektowania, budowania i testowania. Nasz zespół dokonał kilku naprawdę szybkich odkryć, pracując ze zwykłymi i mało ekscytującymi katalizatorami, których ludzie używają od dawna, a dzięki zrozumieniu i kontroli lokalnego środowiska, byliśmy w stanie osiągnąć rekordowe lub bliskie rekordowymi właściwości i wydajność.

Eric Duoss

Druk 3D ma wiele zastosowań, a modyfikowanie reaktorów elektrochemicznych jest kolejnym z nich

Zmodyfikowane reaktory trafiły następnie w ręce naukowców z Uniwersytetu Stanforda, gdzie przeprowadzono analizę porównawczą ich wydajności. Okazało się, że w neutralnych warunkach osiągnięto wysoką wydajność w produkcji etylenu (3,67 procent) i etanolu (3,66 procent). Członkowie zespołu badawczego chcieliby w przyszłości tworzyć miniaturowe reaktory z użyciem technologii druku 3D. Miałyby one mieścić się w dłoni i mieć możliwość łączenia w większe układy, które cechowałyby się niższym śladem węglowym oraz służyć jako niezawodne źródło materiałów i paliw przyszłości.

Czytaj też: Wydrukowano w 3D elektryczny trójkołowiec z plastikowych odpadków

Jak zauważa Duoss, jego zespołowi udało się zademonstrować możliwości reaktorów elektrochemicznych, ale potencjał jest nawet większy. Jego zdaniem mogłoby to napędzać odkrycia naukowe i wdrażanie nowych technologii. Jest to tym ważniejsze, że ludzkość stoi w obliczu zmian klimatu potęgowanych rosnącymi emisjami dwutlenku węgla. Dysponowanie metodami na przekształcanie tego gazu cieplarnianymi jest więc niezwykle ważne.