Reklama
aplikuj.pl

Cztery państwa przetestują transgraniczne płatności wirtualną walutą

transgraniczne płatności wirtualną walutą, kryptowaluty, kryptowaluta, CBDC,

Project Dunbar, to najnowszy eksperyment Bank for International Settlements (BIS), w którym Australia, Malezja, Singapur i Republika Południowej Afryki, na przełomie 2021 i 2022 roku, będą testować transgraniczne płatności wirtualną walutą banku centralnego (CBDC).

Project Dunbar wykaże, czy transgraniczne płatności wirtualną walutą mają sens

Wedle ogłoszenia banki w tych czterech krajach będą współpracować z BIS Innovation Hub nad „prototypami wspólnych platform, które umożliwią rozliczenia międzynarodowe za pomocą walut cyfrowych emitowanych przez wiele banków centralnych„. Jako że żaden z nich nie posiada jeszcze CBDC (Central Bank Digital Currencies), to finalne wyniki Project Dunbar będą mieć kluczowe znaczenie dla ich przyszłości z kryptowalutami.

Czytaj też: Cena kryptowalut powróciła na wyżyny. Do rekordu jednak ciągle brakuje

Zainteresowanie tych państw wirtualnymi walutami, którymi zarządza bank centralny, nie bierze się znikąd. Dzięki nim instytucje finansowe będą mogły dokonywać ze sobą bezpośrednich transakcji w walutach cyfrowych emitowanych przez uczestniczące banki centralne, co „wyeliminuje potrzebę pośredników, zaoszczędzi czas i koszty”.

Czytaj też: MasterCard będzie wspierał kryptowaluty, o ile ich kurs się ustabilizuje

Wsparcie Banku Światowego dla CBDC jasno wskazuje, że te wirtualne waluty mogą stać się metodą płatności przyszłości. Ta przyszłość z kolei może nadejść szybko, bo pierwszy techniczny prototyp współdzielonych platform walutowych w ramach Project Dunbar ma zostać ujawniony na Singapore FinTech Festival w listopadzie 2021 roku, a jego owoce na początku 2022 roku.