Reklama
aplikuj.pl

Hyundai Ioniq 5 Robotaxi, czyli autonomiczna taksówka elektryczna nadchodzi

Hyundai Ioniq 5 Robotaxi, autonomiczna taksówka elektryczna nadchodzi, Ioniq 5 Robotaxi,

Doczekaliśmy się premiery Hyundai Ioniq 5 Robotaxi, która na ulice ma wjechać już w 2023 roku, aby pełnić funkcję autonomicznych taksówek, dzięki swojej autonomii poziomu czwartego.

Autonomiczna taksówka Hyundai Ioniq 5 Robotaxi

W 2020 roku Hyundai i Aptiv połączyli siły i tak powstała firma Motional. Połączyło to finansową potęgę i zdolności produkcyjne Hyundaia z oprogramowaniem i doświadczeniem firmy Aptiv, czyli tej, która obecnie m.in. zarządza flotą zrobotyzowanych taksówek w Las Vegas w stanie Nevada. W nich przypadku kierowca ciągle znajduje się na miejscu, ale w roli operatora, nadzorującego autonomiczną jazdę.

Czytaj też: Elektryczny samochód Apple ponownie w świetle reflektorów

Robotaxi ma ponad 30 czujników — połączenie kamer, radarów i lidaru — które zapewniają solidną percepcję 360 stopni [wokół samochodu], obrazy o wysokiej rozdzielczości i wykrywanie obiektów z bardzo dużego zasięgu, co zapewnia bezpieczną autonomiczną pracę w zróżnicowane środowiska jazdy.

Robotaxi będzie wyposażony w sprawdzoną technologię bez kierowcy firmy Motional, która obejmuje zaawansowane systemy uczenia maszynowego — przeszkolone na danych pochodzących z dziesiątek rzeczywistych lat [jazdy] — które umożliwiają pojazdowi bezpieczną nawigację w trudnych i złożonych sytuacjach drogowych.

– czytamy w ogłoszeniu Hyundaia.

Czytaj też: Premiera Dacia Jogger. To czwarty filar oferty producenta, będący mariażem crossovera i vana

Ta autonomiczna taksówka Hyundaia będzie bazować na elektrycznym Ioniq 5, który doczekał się już oficjalnej i pełnoprawnej premiery. Za rozwój i wprowadzenie do użytku Hyundai Ioniq 5 Robotaxi trzymamy więc kciuki, bo może przybliży nas to do rozpowszechnienia i wprowadzenia do użytku pomysłu Tesli co do robienia z Modeli taksówek pod naszą nieobecność, jest zdecydowanie bardziej kuszący.