Na łamach Nature Chemistry ukazały się badania, których autorzy – przedstawiciele Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium – zaprezentowali swoje wnioski na temat warunków, w jakich miało powstać życie na Ziemi.
Zdaniem badaczy kluczowa okazała się w tym przypadku mieszanka soli, które natrafiły na odpowiednie warunki panujące na naszej planecie około czterech miliardów lat temu. Te „odpowiednie warunki” były możliwe dzięki przepływowi ciepła występującemu w związku z obecnością wulkanicznych szczelin skalnych. Kombinacja wszystkich tych czynników doprowadziła ostatecznie do pojawienia się samoreplikujących się cząsteczek.
Czytaj też: Naukowcy próbują zrozumieć, gdzie zniknął brakujący miliard lat zapisu geologicznego
Cząsteczki RNA wymagają konkretnych elementów i cech do prawidłowego uformowania się w kształt umożliwiający im działanie w formie katalizatorów. Autorzy badania stwierdzili, że to właśnie RNA mogło doprowadzić do powstania pierwszego funkcjonalnego biopolimeru. Ale żeby było to możliwe, kwasy rybonukleinowe potrzebowałyby odpowiednio stężonych soli magnezu i sodu. Najprawdopodobniej takowe pojawił się dzięki połączeniu skał bazaltowych i prądów konwekcyjnych, które uwarunkowały stosunki między jonami magnezu i sodu.
Życie na Ziemi najprawdopodobniej powstało dzięki odpowiedniej mieszance soli
Aby się o tym przekonać, naukowcy zsyntetyzowali szkło bazaltowe i przeanalizowali je w różnych formach, między innymi skały i szkła. Biorąc pod uwagę ilości magnezu i sodu wyekstrahowanego ze szkła w różnych warunkach, za każdym razem okazywało się, że sodu było więcej niż magnezu. Magnezu było wręcz na tyle mało, że brakowało go do prawidłowego funkcjonowania prebiotycznego RNA. Zdaniem naukowców różnicę w tej sprawie robiły konwekcyjne przepływy ciepła.
Czytaj też: Jakie formy życia mógłby zawierać Enceladus, księżyc Saturna?
Jako że wczesna Ziemia była prawdopodobnie wysoce aktywna pod względem geologicznym, to połączenie tych przepływów ciepła z obecnością skał bazaltowych mogło dać początek optymalnemu stosunkowi jonów magnezu i sodu. W ten sposób pojawiły się warunki sprzyjające samoreplikacji kwasów rybonukleinowych, co w dalszej perspektywie doprowadziło do powstania pierwszych form życia.