Reklama
aplikuj.pl

Ludzie są dla psów niczym rodzice. Niezwykłe odkrycie naukowców

biologia

Z artykułu opublikowanego na łamach NeuroImage wynika, że psie mózgi reagują na głosy właścicieli w podobny sposób, jak mózgi niemowląt na głosy matek.

Ludzkie niemowlęta w szczególnych sposób reagują na głos matek, co potwierdzają analizy aktywności ich mózgów. Naukowcy postanowili przekonać się, czy podobne zjawisko może dotyczyć psów. W tym celu zwrócili uwagę na to, jak będą funkcjonowały ich mózgi w odpowiedzi na słuchanie głosu właściciela. W ten sposób badacze mogli określić czy stosunki na linii pies-człowiek mogą przypominać te pomiędzy ludźmi.

Czytaj też: Dzięki obroży Petplus zrozumiesz co szczeka Twój pies

Analizowanie mechanizmów mózgowych związanych z przywiązaniem psa do właściciela jest szczególnie ekscytujące, ponieważ pomaga zrozumieć, jak podobna może być ta wyjątkowa więź pomiędzy osobnikami różnych gatunków w porównaniu do dobrze znanych relacji pomiędzy przedstawicielami tego samego gatunku (np. przywiązanie niemowlęcia do matki). Kilka lat temu odkryliśmy, że mózgi psów są wrażliwe na werbalne pochwały, ale niewiadomą pozostawało to, jak relacja z właścicielem wpływa na tę wrażliwość.

Anna Gábor, główna autorka badania

Psi mózg reaguje na kontakt z właścicielem podobnie jak niemowlę na głos matki

Kluczowa okazała się w tym przypadku metoda zwana Strange situation, opracowana w latach 70. ubiegłego wieku. Jej celem w przypadku ludzi jest określenie stopnia zażyłości pomiędzy dzieckiem i opiekunem. Łącząc ten test z funkcjonalnym obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego (fMRI) naukowcy chcieli obserwować aktywność psich mózgów w momencie, gdy czworonogi słuchały swoich właścicieli oraz innych (choć nie obcych) osób.

Czytaj też: Spojrzenie robota ma niezwykły wpływ na ludzki mózg. Naukowcy uwiecznili to na wideo

Badacze zauważyli, że układ nagrody w mózgu psa jest bardziej wrażliwy na głos właściciela aniżeli innych osób, nawet jeśli te są znane zwierzęciu. Poza tym, psy, które były bardziej przywiązane do swoich właścicieli, cechowały się bardziej zauważalną reakcją neuronalną na głos opiekuna. Szczególnie interesujący wydaje się fakt, iż układ nagrody w psim mózgu aktywował się nawet wtedy, kiedy właściciel nie chwalił swojego pupila – wystarczyło, że do niego przemawiał. Tego typu spostrzeżenia powodują, że relację na linii pies-człowiek można porównać do tych łączących niemowlęta i ich matki.