Reklama
aplikuj.pl

Australia cierpi przez zmiany klimatu. Tamtejsze rolnictwo jest poważnie zagrożone

Umiarkowane prognozy zakładają, że temperatury na świecie wzrosną o 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do epoki przedprzemysłowej, choć w grę wchodzą również znacznie bardziej pesymistyczne scenariusze. Ucierpi na tym między innymi Australia i tamtejsze rolnictwo.

Przy wzroście temperatur o 1,5 stopnia częstotliwość susz również wzrośnie – z jednej na 10 do jednej na 5 lat. Co gorsza, przy 2-stopniowym ociepleniu, które wydaje się coraz bardziej realne, rzeczona częstotliwość wyniesie średnio jedną suszę na 2,5 roku. Problemy z dostępem do wody będą oczywiście miały wpływ na uprawy i dostęp do żywności.

Czytaj też: Zmiany klimatu mogą pośrednio stworzyć nowe miejsca pracy, ale trzeba podjąć z nimi walkę

Zmiany klimatu od pewnego czasu utrudniają życie australijskim rolnikom. W latach 2000-2020 zyski z rolnictwa spadły o 23%, jeśli porównać je ze średnimi historycznymi. Australian Bureau of Agricultural and Resource Economics and Sciences (ABARES) przewiduje, że do 2050 roku będą miały miejsce dalsze spadki zysków, które w przypadku gospodarstw rolnych mogłyby wynieść 13%.

Nawet stosunkowo niewielki wzrost średnich temperatur przełoży się na poważne problemy rolników

Taka wartość obrazuje średnią krajową, lecz wiadomo, że poszczególne obszary Australii doświadczą zmian klimatu w odmiennym stopniu. Na przykład zyski z upraw prowadzonych na terenie Australii Zachodniej mogą spaść nawet o 32%.A to przecież nie są najbardziej pesymistyczne szacunki, lecz te, które wydają się jak najbardziej realne. Wystarczy sobie wyobrazić scenariusze, które mogłyby wystąpić w przypadku większych wzrostów średnich temperatur, np. o 2,5-3 stopnie Celsjusza.

Czytaj też: Globalne ocieplenie zmienia chmury. Zmiany klimatu mogą przez to nabrać na sile

Jakie będą skutki? Poza problemami z produkcją żywności w grę wchodzi też wzrost bezrobocia w sektorze rolniczym oraz związanym z przetwórstwem żywności. Poza tym, władze Australii w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę z faktu, że przez lata zapominano o potencjalnym wpływie zmian klimatu na życie tamtejszych mieszkańców, szczególnie na obszarach wiejskich. Jeśli działania mające na celu poprawę sytuacji nie nastąpią wystarczająco wcześnie, to Australia (i inne części świata) będzie zmagać się z problemem imigracji klimatycznej, w ramach której ludność będzie przemieszczała się w poszukiwaniu obszarów umożliwiających przetrwanie.