Reklama
aplikuj.pl

Procesory AMD stały się więźniem magistrali pierścieniowej?

Procesory AMD, więźniem magistrali pierścieniowej, Ryzen, AMD Ryzen, magistrala pierścieniowa

Najnowsze dociekania serwisu AnandTech rzuciły nowe światło na to, dlaczego procesory AMD mogą mieć problem ze zwiększeniem liczby rdzeni na ten moment. Wszystko najwyraźniej rozbija się o wykorzystaną magistralę.

Magistrala, to fizyczne i cyfrowe połączenie między konkretnymi wewnętrznymi elementami (w tym przypadku) procesora. W AMD Ryzen 5000 na bazie architektury Zen 3 znajdują się CCD (Compute Complex Die), czyli specjalnego rodzaju matryce obliczeniowe. To w nich łączy się osiem rdzeni procesora z m.in. 32 MB współdzielonej pamięci cache poziomu trzeciego i interfejsem IFOP z wykorzystaniem dwukierunkowej magistrali pierścieniowej (Bi-Directional Ring Bus).

Czytaj też: AMD pracuje ciągle nad Frontier. To będzie najwydajniejszy superkomputer

To sprawia, że każdy element jest połączony w pewnego rodzaju okręgu, w którym informacje krążą jednocześnie w jednym i drugim kierunku. Nie brzmi to źle, ale w rzeczywistości komunikacja między dwoma najbardziej oddalonymi od siebie elementami wymaga przejścia po „połowie innych” elementów. To z kolei doprowadza do wzrostu opóźnień i dlatego m.in Intel przed 11 laty porzucił tę magistralę na rzecz topologii siatki (Mesh).

Czytaj też: AMD szykuje Radeona RX 6900 XTX do walki z RTX 3090?

Topologia siatki, to to bardziej zaawansowana magistrala pierścieniowa, ale z dodatkowymi bezpośrednimi punktami łączności między komponentami. AMD z kolei zaliczyło małe rendez-vois z jej jeszcze bardziej zaawansowaną wariacją, bo polegającą na bezpośrednim połączeniu wszystkich elementów ze sobą przy procesorach Ryzen Zen 2 z 4-rdzeniowymi blokami CCX. Finalnie w obecnej generacji Ryzenów AMD postawiło na 8-rdzeniowe CCX w formie CCD z wewnętrzną dwukierunkową magistralą pierścieniową.

CCX vs CCD

Czytaj też: Radeony RX 7000 sięgną po rdzenie z RX 6000? AMD zabawi się w recykling

Przechodząc już do konkluzji, wygląda teraz na to, że w przyszłości AMD być może będzie musiało zrezygnować z magistrali pierścieniowej, aby móc zwiększyć liczbę rdzeni procesora na każdy blok CCD.

NAGŁÓWEK