Reklama
aplikuj.pl

Znaleźli skamieniałości roślin sprzed milionów lat. Co mówią nam na temat rodzaju Anthrophyopsis?

Wang Yongdong związany z instytutem NIGPAS Chińskiej Akademii Nauk, odkrył kilka dobrze zachowanych pozostałości roślin z rodzaju Anthrophyopsis. Zostały one znalezione w obrębie formacji Xujiahe wywodzącej się z górnego triasu.

Anthrophyopsis Nathorst jest, a w zasadzie był rodzajem roślin okrytonasiennych, które porastały naszą planetę w okresie późnego triasu. I choć wchodzące w jego skład gatunki już wymarły, to naukowcy starają się zdobyć informacji na temat tych kopalnych roślin.

Czytaj też: Rośliny zmieniają się w użyteczne bioprodukty. Wszystko dzięki nowej metodzie

Artykuł opublikowany na łamach Review of Palaeobotany and Palynology opisje, jak Wang Yongdong i jego współpracownicy dokonali odkrycia wywodzącego się z ery górnego triasu. Ten dzielił się na trzy piętra, czyli karnik, noryk i retyk. Autorzy badania stwierdzili, że rodzaj Anthrophyopsis miał wąski zasięg stratygraficzny. Oznacza to, że jego występowanie ograniczało się do trzech wymienionych pięter.

Najprawdopodobniej rodzaj Anthrophyopsis pojawił się na terenie kratonu południowochińskiego, by ostatecznie dotrzeć na Bliski Wschód i do Europy. Jeden z gatunków wchodzących w jego skład, Anthrophyopsis crassinervis, został poddany szczegółowej rekonstrukcji. Ostatecznie, wysiłki badaczy doprowadziły ich do wniosku, że spośród 16 skatalogowanych gatunków Anthrophyopsis zaledwie trzy zostały uznane za ważne. Dziewięć kolejnych zyskało miano nieważnych, natomiast cztery inne wciąż czekają na ocenę.

Czytaj też: Znaleźli skamieniałości gigantycznych ptaków. Ci mięsożercy zamieszkiwali Ziemię przez miliony lat

Nowo zebrane okazy cechują się różnymi konturami i głębokościami nacięć w przypadku różnych liści, sugerując zmienność kształtów związaną z całymi i płatkowanymi brzegami. Umożliwiło to szczegółową i zaktualizowaną diagnozę morfologiczną tej skamieniałości na poziomie rodzaju i gatunku

Mihai E. Popa, Uniwersytet Bukareszteński