Reklama
aplikuj.pl

Oto Orca. Największy na świecie system oczyszczania powietrza, który wysysa i magazynuje CO2

Orca, największy na świecie system oczyszczania powietrza, Orca wysysa i magazynuje CO2

Startup Climeworks ogłosił właśnie rozpoczęcie pracy Orca w placówce elektrowni geotermalnej Hellisheidi. To największy na świecie system oczyszczania powietrza, który działa tak prosto, jak możecie sobie tylko wyobrazić – wciąga otaczające powietrze i wysysa z niego CO2, czyli dwutlenek węgla.

Orca, to po prostu wielki system oczyszczania powietrza, który wysysa CO2 z powietrza

Orca, jako system DAC (bezpośredniego przechwytywania powietrza) bazuje na modułowej konstrukcji, dzięki której cały sprzęt jest ponoć bardziej ekologiczny i można go łatwo modernizować. O jego zerowe emisje dba też sąsiedztwo z elektrownią, która dostarcza do systemu całkowicie „zieloną energię”. Tę Orca wykorzystuje m.in. do napędzenia swoich licznych turbin, dzięki którym wciąga do swoich podsystemów powietrze i odsysa z niego CO2 z wykorzystaniem filtrów, którego następnie składuje na stałe pod ziemią w ramach procesu mineralizacji. Następnie tak uzyskany dwutlenek węgla można wykorzystać w napojach gazowanych lub w szklarniach, aby pomóc w uprawie warzyw.

Czytaj też: LG rozwiązało problem składanych ekranów. „Twardsza od szkła i elastyczna niczym plastik”

Orca, jako kamień milowy w branży bezpośredniego przechwytywania powietrza, zapewniła skalowalny, elastyczny i powtarzalny plan przyszłej ekspansji Climeworks. Dzięki temu sukcesowi jesteśmy przygotowani do szybkiego rozwoju naszej skuteczności w kolejnych latach. Osiągnięcie globalnych zerowych emisji netto to jeszcze długa droga, ale dzięki Orca wierzymy, że Climeworks zrobiło jeden znaczący krok bliżej do osiągnięcia tego celu.

– powiedział współzałożyciel Climeworks, Jan Wurzbacher.

Czytaj też: Pierwsze układy logiczne Samsunga z certyfikatami Carbon Trust. Co to oznacza?

Teraz Orca będzie ponoć każdego roku wyciągać 4000 ton CO2 z powietrza, co brzmi dumnie, ale jest obecnie kroplą w morzu, jeśli porównamy to z tym, że człowiek generuje ponad 30 gigaton CO2 w tym samym czasie. Jednak technologia dopiero co się rozwija i firma nie ma zamiaru się zatrzymywać, chcąc finalnie przechwytywać całe miliony ton CO2 do drugiej połowy tej dekady.