Reklama
aplikuj.pl

Astronauta-amator poleci w kosmos? SpaceX prezentuje innowację w dziedzinie turystyki kosmicznej

Misja Inspiration4 rozpocznie się już 15 września.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy byliśmy świadkami, jak miliarderzy Richard Branson i Jeff Bezos polecieli w kosmos na krótkie suborbitalne wycieczki. I chociaż misja SpaceX i wcześniejsze loty wydają się podobne, to największą różnicą jest miejsce docelowe.

Blue Origin i Virgin Galactic zabierały – i w przyszłości będą zabierać – swoich pasażerów na loty suborbitalne. Ich pojazdy wznoszą się tylko na tyle wysoko, by dotrzeć do początku przestrzeni kosmicznej, po czym kilka minut później wracają na ziemię. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX i załogowy pojazd Dragon zabiorą uczestników Inspiration4 aż na orbitę, gdzie będą okrążać Ziemię przez 3 dni.

Czytaj też: Ludzie mogą bezpiecznie polecieć na Marsa, ale misja musi być ograniczona czasowo

Istotną różnicą jest także dobór członków załogi- udział weźmie między innymi asystentka lekarza oraz zwycięzca konkursu organizowanego przez firmę zajmującą się płatnościami online

Ponieważ żaden z czterech członków załogi nie przeszedł wcześniej formalnego szkolenia, lot ten został nazwany pierwszą „całkowicie cywilną” misją kosmiczną. Rakieta i kapsuła załogowa są w pełni zautomatyzowane – nikt na pokładzie nie będzie musiał kontrolować żadnej części startu lub lądowania.

Netflix przygotowuje film dokumentalny o misji Inspiration4


Wysłanie na orbitę załogi astronautów-amatorów to znaczący krok w rozwoju turystyki kosmicznej. Jednakże, pomimo bardziej integracyjnego charakteru misji, wciąż istnieją poważne bariery, które należy pokonać, aby przeciętni ludzie mogli polecieć w kosmos.

Czytaj też: Deep Space Network pomoże w kolejnych misjach. Jakie są plany NASA?

Po pierwsze- wysokie koszta. Po drugie, potencjalni pasażerowie musieli by poświęcić znaczną ilość czasu na chociaż minimalne przygotowania. Dodatkowo, przestrzeń kosmiczna pozostaje miejscem niebezpiecznym i nigdy nie będzie sposobu na całkowite wyeliminowanie niebezpieczeństwa związanego z wystrzeliwaniem w kosmos ludzi – zarówno nieprzeszkolonych cywilów, jak i doświadczonych zawodowych astronautów.

Mimo ograniczeń, orbitalna turystyka kosmiczna jest coraz bliższa. Dla SpaceX, Inspiration4 jest ważnym dowodem na to, że system autonomicznych rakiet i kapsuł jest bezpieczny i niezawodny. Firma ma w planach jeszcze kilka misji turystycznych w ciągu najbliższych kilku miesięcy.