Reklama
aplikuj.pl

Co to jest VPN?

Akcja partnerska

Virtual Private Network, lub w skrócie VPN, to rozwiązanie mające zapewnić spokój ducha podczas korzystania z szerokich zasobów sieci. Czym dokładnie jest w praktyce, postaramy się wyjaśnić w kilku zwięzłych akapitach.

VPN od postaw

Co to jest VPN? Pierwsze skojarzenie przywodzi na myśl korporacyjne sieci, do których pracownik musi uzyskać zaufany dostęp. Obecnie jednak jest to rozwiązanie szturmem podbijające rynek konsumencki, począwszy od komputerów a kończąc na urządzeniach mobilnych. W uproszeniu jest to prywatna wirtualna sieć przypominająca tunel, przez który przepływają informacje z i do urządzenia odbiorcy. Sieć ta istnieje w formie struktury logicznej działającej w rzeczywistości w ramach sieci publicznej – Internetu.

Zaleta VPN to szyfrowanie ruchu wychodzącego i przychodzącego do urządzenia odbiorcy. Jest to sprytny sposób na m.in. maskowania adresu IP, czyli cyfrowego identyfikatora, za pośrednictwem, którego rozpoznaje się hosta (użytkownika) i lokalizację, gdzie należy przesłać informacje. Liderzy branży VPN, tacy jak choćby Surfshark, do tego zadania używają 256-bitowego algorytmu AES. Sięgają po niego także instytucje wojskowe, państwowe i wielkiego biznesu a więc mamy styczność z rozwiązaniem o sprawdzonej renomie.

vpn_surfshark

Do uruchomienia usługi po stronie użytkownika potrzebujemy odpowiednie oprogramowanie lub sprzęt (np. router posiadający VPN). Natomiast usługodawca posiada serwery dostępowe rozlokowane w różnych częściach świata. W efekcie VPN pozwala poruszać się po Internecie unikając zagrożenia ze strony osób trzecich i oprogramowania gromadzącego wrażliwe dane.

Dlaczego warto zainteresować się VPN?

Niezbyt oczywisty adres mailowy tudzież rozsądne korzystanie z zasobów sieci nie wystarczą do zapewnienia anonimowości. Pakiety danych wysyłane i odbierane przez nasz komputer cały czas pokazują adres IP urządzenia. A musicie wiedzieć, że chrapkę na to, co i jak robimy w sieci ma naprawdę sporo osób. Dlatego dość znaczącym wyzwaniem są algorytmy gromadzące informacje o użytkowniku, by precyzyjnie śledzić jego aktywność w Internecie.

Szyfrując połączenie z siecią zapobiegamy nieustannemu profilowaniu przez choćby systemy reklamowe oraz usługi sprzedażowe. Ponieważ sklepy online chętnie korzystają z tego typu narzędzi ograniczenie wiedzy o nas samych staje się furtką do lepszych ofert. Przykładowo chcąc kupić bilet lotniczy powracający użytkownik otrzyma gorszą cenę aniżeli osoba odwiedzająca stronę pierwszy raz. VPN to także tarcza ochronna w przypadku realizacji operacji bankowych.

surfshark

VPN niesie ze sobą jeszcze inne korzyści, bo przykładowo to sposób na sięgnięcie po treści zamieszczone na usługach VOD, które w naszym kraju nie są jeszcze dostępne. Przekierowanie naszego połączenia na inną część świata wpływa również na uzyskane wyniki w wyszukiwarkach internetowych. W niektórych przypadkach okaże się także pomocne w omijaniu lokalnych restrykcji. Tym sposobem VPN to przepustka do bezproblemowego przemierzania Internetu, szczególnie, gdy instytucja cenzury przypomina o sobie coraz częściej w różnych częściach świata.

VPN dla ciebie

Żaden system zabezpieczeń nie jest idealny, ale lepiej doposażyć się w jakiś niż zostać bez ochrony. Darmowe usługi VPN zyskują na popularności, choć wobec nich należy być na baczności, ponieważ w współczesnym świecie tak naprawdę nie ma nic za darmo. Braki w dodatkowych warstwach zabezpieczeń (np. brak szyfrowania) tudzież cyklicznie wyświetlane reklamy to zasadniczo najmniejsze zmartwienie. W 2020 roku, prawdopodobnie przez dziurawą infrastrukturę, doszło do wycieku informacji użytkowników darmowych usług VPN a jeszcze wcześniej pewien usługodawca intencjonalnie odsprzedawał zgromadzone dane.

Infrastruktura składająca się na sieć VPN to przedsięwzięcie wymagające sporych inwestycji, co oczywiście generuje pokaźne koszty dla usługodawcy. Dlatego przed podjęciem decyzji warto samemu wykonać rozeznanie wśród ofert dostępnych na rynku. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę, że renomowane firmy cyklicznie poddają się zewnętrznym audytom. Dzięki temu zyskują one w oczach potencjalnych partnerów biznesowych i konsumentów. Drugim czynnikiem, chyba najistotniejszym, będzie historia operatora VPN – brak wpadek to najlepsze świadectwo solidnej marki. Z naszej strony, jako sprawdzoną walutę w świecie Virtual Private Network rekomendujemy usługodawcę Surfshark, zachęcając jednocześnie do odwiedzenia strony internetowej.

Materiał powstał we współpracy z Surfshark.