Reklama
aplikuj.pl

Marsjańskie budowle okupione krwią astronautów, czyli AstroCrete

Marsjańskie budowle okupione krwią astronautów, AstroCrete

W dawnych czasach krew zwierząt była wykorzystywana nawet w budownictwie i wygląda na to, że historia może w tej kwestii zatoczyć koło. Również z nami, ludźmi, ale już na innych planetach, dzięki AstroCrete, na którego wpadli naukowcy z University of Manchester.

Naukowcy udowodnili swoim AstroCrete, że krew i mocz mogą odegrać ważną rolę w podbijaniu innych planet

Opublikowany w dzienniku Materials Today Bio materiał wskazuje jasno – jeśli astronauci mieliby podbijać inne planety z wykorzystaniem AstroCrete, musieliby utoczyć sporo swojej krwi. Według naukowców, grupy astronautów w kosmosie mogłyby wznosić budowle z wykorzystaniem wyprodukowanego na miejscu materiału, łącząc obecną na Marsie czy Księżycu glebę z własną krwią.

Czytaj też: W regionie poza Neptunem odkryto obiekty kosmiczne o dziwnych orbitach

Wykazali w testach z udziałem krwi i symulowanej ziemi księżycowej i marsjańskiej, że ​​powszechnie występujące we krwi białko (albuminę) można wykorzystać jako spoiwo do wytworzenia materiału podobnego do betonu, o wytrzymałości na ściskanie porównywalnej ze zwykłym betonem. Ponoć w ciągu roku grupa astronautów mogłaby wyprodukować całe setki kilogramów materiału, stale powiększając potencjalny marsjański habitat.

Do swojego „marsjańskiego betonu” astronauci mogliby też sikać, aby zwiększyć dodatkowo jego wytrzymałość na ściskanie (o ponad 300%), dzięki obecnemu w moczu mocznikowi. W praktyce miałoby wyglądać to tak, że załoga sześciu astronautów podczas dwuletniej misji na Marsa wyprodukowałaby ponad 500 kg AstroCrete i z jego użyciem wybudowaliby na nowej planecie habitat.

Czytaj też: Steve Wozniak założył nową firmę kosmiczną. Privateer Space jednak sprawia wrażenie wyjątkowej

Wedle obliczeń, każdy członek załogi mógłby wyprodukować wystarczającą ilość AstroCrete, aby rozszerzyć dotychczasową budowę o tyle, aby pomieścić jeszcze jedną osobę. Innymi słowy, każda kolejna misja na Marsa czy Księżyc z wykorzystaniem AstroCrete mogłaby obejmować dwukrotnie więcej osób.