Reklama
aplikuj.pl

Powoli wracamy na Księżyc. W programie Artemis pomoże SpaceX i Blue Origin

Powoli wracamy na Księżyc, programie Artemis SpaceX i Blue Origin

Właśnie poznaliśmy zwycięzców programu Artemis agencji NASA, która wyłoniła łącznie pięć firm do pomocy w kwestii powrotu na Księżyc. Ci pomogą NASA zapewnić ludzkości stałe tempo załogowych misji na powierzchnię naszego naturalnego satelity.

Kolejny etap programu Artemis skupia się na lądownikach. NASA wybrała pięć firm, które jej w tym pomogą

Zwycięskimi firmami okazał się SpaceX, Blue Origin, Dynetics, Lockheed Martin i Northrop Grumman. Co ciekawe, firma Elona Muska zgarnęła w tym programie najmniej, bo 9,4 miliona dolarów, podczas gdy Blue Origin całe 25,6 milionów dolarów. To sprawia, że łącznie firmy prywatne dostaną od NASA 35 milionów dolarów, podczas gdy pozostałe 116 milionów zostało podzielone między trzema innymi gigantami, którzy już od dekad pracują z amerykańskimi oficjalnymi agencjami i wojskiem.

Czytaj też: Robot M2NS do neutralizacji min morskich wykorzysta masywne ramiona

Ustanowienie długoterminowej obecności człowieka na Księżycu, poprzez powtarzające się usługi przy użyciu lądowników księżycowych, jest głównym celem Artemidy. Ten krytyczny krok kładzie podwaliny pod przywództwo USA w zdobywaniu większej wiedzy na temat Księżyca oraz w nauce życia i pracy w kosmosie na potrzeby przyszłych misji w dalszej części Układu Słonecznego

– powiedziała Kathy Lueders, zastępca administratora NASA ds. eksploracji i operacji w centrali w Waszyngtonie.

Ta piątka przez następne 15 miesięcy będzie pracować nad projektami lądowników, aby finalnie NASA mogła wybrać te z największym potencjałem. Solidny budżet jest też związany z wymogiem testów kluczowych komponentów lądowników i rozwoju ogólnej technologii, czego bezpośrednio w programie wymaga NASA. Wszystko po to, aby opracować obecnie najlepszy sposób na regularne transportowanie astronautów z orbity księżycowej na powierzchnię Księżyca.

Czytaj też: Pomaga środowisku i gospodarce. Oto zautomatyzowana podwodna łódź towarowa na wodór

Współpraca z naszymi partnerami ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia długoterminowych celów NASA w zakresie eksploracji Księżyca w ramach programu Artemis. Stworzy solidną gospodarkę księżycową, jednocześnie badając nowe obszary Księżyca dla przyszłych pokoleń

– powiedziała Lisa Watson-Morgan, kierownik programu Human Landing System w NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama.